آرمان شهر؛ « یدالله ملکی» در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان و کارگروه سازگاری با کم آبی که امروز (شنبه ۲۲ تیر) در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: قزوین استانی صنعتی و کشاورزی است و یکی از استان های بزرگ کشور بوده که تولیدات آن در ۲ بخش مذکور از اهمیت خاصی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: اگر بخواهیم هم کشاورزی و هم صنعت را توسعه دهیم، باید منابع آب را تقویت کرده و همچنین این منابع را حفاظت کنیم؛ منابع آب ما محدود است و با توجه به تغییرات اقلیم این منابع هر روز در حال کاهش است.

وی اضافه کرد: با توجه به این امر استان ها باید برنامه های بومی خود را برای استفاده صحیح از منابع آب و استفاده از نسل های بعدی از این منابع ارائه کنند و مهمترین هدف در این جلسات هم همین موضوع است.

ملکی عنوان کرد: ما در استان قزوین یکی از بهترین دشت های کشور داریم و باید به فکر استفاده درست از منابع باشیم؛ در بخش کشاورزی ۲ میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود و ۲۶۰ هزار هکتار اراضی آبی داریم که اگر ۲۰۰ هزار هکتار از منابع مجاز و ۶۰ هزار هکتار از منابع غیرمجاز مصرف کنند، اگر به سمت شیوه های درست مصرف آب برویم، می توانیم با منابع آب کمتر کشاورزی را توسعه دهیم و هدف دولت هم از توسعه آإیاری تحت فشار صرفه جویی در مصرف آب است.

وی افزود: با توجه به وضعیت آب، در جلسات شورای حفاظت و سازگاری با کم آبی از ما برنامه عملیاتی می خواهند و لازم است دستگاه های اجرایی در این خصوص برنامه ها را ارائه دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین اعلام کرد: یکی از موضوعاتی که در شورای عالی آب مطرح شد، ممنوعیت کشت برنج در استان ها به جز گیلان و مازندران بود که سپس به جای بحث ممنوعیت، محدودیت را مطرح کردند و دستورالعملی را برای این منظور ارسال کردند و بیان شد که کشاورزان باید خشکه کاری برنج را داشته باشند که خواهشمندیم جهاد کشاورزی این امر را پیگیری کند.

وی تصریح کرد: امسال ۴۳۰ میلی متر بارندگی داشته و سال آبی خوبی را پشت سر گذاشتیم به طوری که سد طالقان در حال حاضر پرآب بوده و تا روزهای گذشته هم این سد سرریز داشت و ۴۲۰ میلیون ظرفیت این سد است که به همین میزان دارای آب است.

ملکی با اشاره به انسداد چاه های غیرمجاز گفت: از سال ۹۳ تاکنون، ۲ هزار و ۱۷۲ حلقه چاه آب غیرمجاز را پلمب کردیم، ۴۳۹ حلقه چاه را پر کردیم و از ۲۹۹ چاهی که اضافه برداشت آب داشتند، جلوگیری کردیم و برای ۶۴۹ حلقه چاه هم پروانه بهره برداری صادر کردیم که با توجه به اقدامات مذکور ۵۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب محقق شد.

وی با اشاره به ضرورت سازگاری با کم آبی اظهار کرد: عمده منابع آب زیرزمینی استان در دشت آبرفتی قزوین قرر دارد و این دشت با داشتن آب زیر زمینی و خاک مناسب یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: تمام دستگاه های اجرایی از شهرداری ها گرفته تا آب و فاضلاب و محیط زیست هر کدام باید برنامه در حوزه مصرف بهینه آب ارائه دهند و این دیدگاه در سطح ملی وجود دارد.

وی با اشاره به علت افت آب در برخی رودخانه ها گفت: متوسط بارندگی در استان ۳۱۷ میلی متر است و از سال ۷۵ به بعد اتفاقاتی در کشور افتاده به طوری که دما بالا رفته و تمام دشت های کشور از آن سال به بعد شروع به افت کرده و تمام دبی رودخانه ها کاهش یافته است، در بررسی کارشناسی مشخص شد از سال ۷۵ تکنولوژی پمپاژ مورد استفاده قرار گرفته در نتیجه روستاها شروع به توسعه کرده و دشت ها دچار مشکل شدند.

ملکی توضیح داد: در خصوص پروژه های در دست اجرا، مهمترین آن آبرسانی به شهرها و روستاهای استان از محل سد طالقان است که سال آینده باید این پروژه به اتمام می رسید که به دلیل نبود اعتبارات، هشت درصد پیشرفت دارد؛ در بحث احداث سد بالاخانلو هم این پروژه ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مشکل اعتباری دارد در حالی که مقرر بود تا پایان سال جاری به پایان برسد.

وی در ادامه به وضعیت چاه های غیرمجاز اشاره و بیان کرد: ما یک هزار و ۷۰۲ حلقه چاه فرم پنج داشتیم که طی سنوات اخیر این چاه ها به دقت بررسی و با اخذ دستورات قضایی تمامی این چاه ها پلمب شد و از بهره برداری آنها جلوگیری شد  که در این بین ۸۷ مورد پلمب نشده که ۷۰ مورد چاه خانگی بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین خاطر نشان کرد: برای انسداد چاه های فرم پنج  سه سال زمان، تعیین تکلیف چاه های فرم یک ۲ سال زمان و نصب  کنتورهای هوشمند در تمامی چاه های مجاز ۲ سال زمان نیاز است.

منبع: شبستان

پایان نوشتار///