آرمان شهر؛ حسن پسندیده روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه قزوین افزود: تعیین عوارض و رسیدگی به معضلات معادن آلاینده ساز همجوار شرکت سیمان شهرستان آبیک در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار داشت: مشکل اصلی محیط زیستی شهرستان آبیک وجود معادن است که پیگیری‌های لازم برای شیوه اکتشاف و حق بهره برداری در دستور کار قرار دارد.

پسندیده در حصوص نیروگاه شهید رجایی نیز گفت: سوخت گاز طبیعی تمام نیروگاه‌ها از طریق سازمان محیط زیست کشور پیگیری و تامین می‌شود که برهمین اساس ۸۸ درصد سوخت سال ۹۷ در نیروگاه شهید رجایی گاز طبیعی بوده است

مدیرکل محیط زیست به معضل چندین و چندساله پسماند صنعتی شهرک صنعتی لیا اشاره کرد و گفت: تمامی اقدامات به منظور تاسیس تصفیه خانه صنعتی و رفع این معضل زیست محیطی درحال پیگیری است و امیدواریم که تمام شهرک‌های صنعتی استان از وجود پسماندهای صنعتی پاکسازی شوند.

وی فناوری‌های جدید را عامل مهمی در کاهش آلایندگی‌ها اعلام کرد و گفت: برخی از دستگاه‌ها برای کاهش هزینه‌های پسماند از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند اما اگر واحدی آلاینده باشد و اقدامی برای رفع آن انجام ندهد، عوارضی برای آنها تعیین شده و باید این مبالغ را به دور از هزینه‌های جاری برای رفع آلایندگی‌ها مورد استفاده قرار دهند.

پسندیده نسبت به ممنوعیت ورود پسماندهای شیمیایی، صنعتی و عفونی سایر استان‌ها به قزوین تاکید کرد و گفت: از ورود پسماندها به محل دفن زباله محمدآباد جلوگیری شد و در کارگروه پسماند استان تصمیم گرفتیم که فقط پسماندهای قابل لندفیل در استان به محمدآباد فرستاده شوند.

این مسئول در خصوص وضعیت کیفی هوا در استان توضیح داد: با شعار آسمان آبی در طول چند سال اخیر، شرایط هوایی ناسالم رو به کاهش بوده و سال ۹۷ با ثبت پنج روز ناسالم برای افراد حساس به نسبت سال ۹۶ با کاهش سه برابری همراه بودیم.

پسندیده با بیان اینکه در سال جاری هیچ گزارشی در خصوص هوای ناسالم در استان گزارش نشده است، اظهار داشت: سال ۹۷ نیز نزدیک به هزار و ۸۰۶ مورد پایش و سنجش در خصوص آلایندگی‌های استان صورت گرفت و در این خصوص مشکل خاصی وجود ندارد.

مدیرکل محیط زیست به وجود ۴۵۰ هزار هکتار اراضی شکار ممنوع و همچنین ۱۳۰ هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان (باشگل تاکستان، طارم و الموت) اشاره کرد و گفت: نظارت‌ها برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرمجاز در این مناطق به صورت مستمر ادامه دارد.

وی همچنین گفت: ۱۱۸ شکار غیرمجاز پرنده، ۳۸ شکار غیرمجاز پستاندار و کشف ۴۵ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز نتیجه تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست درسال گذشته است.

پسندیده به افزایش جمعیت گونه‌های زیست محیطی و حیاط وحش استان پرداخت و گفت: تعداد جمعیت آهو ۴۸ درصد و تعداد کل و بز وحشی ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که نشان از مطلوب بودن فضای زیست محیطی برای حیوانات و گونه‌های زیست محیطی است.

این مسئول در خصوص رصد حیوانات و گونه‌های درحال انقراض مثل پلنگ اظهار داشت: تعداد پنج دوربین در مناطق حفاظت شده نصب شده تا رفتارهای خاص و اتفاقات لازم در این مناطق رصد شود.

وی با یادآوری کمبود منابع آبی در استان و همچنین طرح‌های عمرانی خاطرنشان کرد: لازم است که استانداردهای ثانویه در خصوص سطح زیر کشت کشاورزی و همچنین پیوست زیست محیطی در طرح‌های عمرانی از اولویت‌های اداره کل محیط زیست است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///