آرمان شهر؛ اعتیاد در سنین نوجوانی و جوانی باعث شدت وابستگی به موادمخدر در بین جامعه می‌شود. باتوجه به اینکه در ادامه راه، این طیف سنی باید در سال‌های پراسترس این وضعیت را با خود همراه کنند و با توجه به شرایط کنونی که عملکرد آموزش‌وپرورش با انتقادات بسیاری روبه‌رو است اعتیاد دانش‌آموزان را باید به‌طور جدی مورد ارزیابی و مطالعه قرار دهیم تا برای مقابله با آن همه ارگان‌های وابسته با یکدیگر بسیج شوند تا اعتیاد در مدارس را با محدودیت‌هایی از بین ببرند در غیر‌ این صورت ما همچنان شاهد رشد و ریشه کردن اعتیاد بین دانش‌آموزانی که آگاهی لازم از وضعیت اطراف خود ندارند خواهیم بود. نباید فراموش کنیم که سوداگران مرگ و قاچاقچیان می‌خواهند از وضعیت کنونی مدارس ما سوءاستفاده کنند و با حربه‌های گوناگون دانش‌آموزان و امیدهای کشور را به دام اعتیاد بکشانند.

امروز اعتیاد دانش‌آموزان یکی از آسیب‌هایی است که بیش‌ازپیش جوانان ما را تهدید می‌کند که هرچه زودتر دولت و مجلس باید برای بهبود وضعیت و مبارزه نتیجه محور به مبارزه با اعتیاد دانش‌آموزان بروند. هنگامی که ما با موضوع اعتیاد نوجوانان و جوانان روبه‌رو می‌شویم باید بدانیم که با کشیده شدن این طیف سنی به اعتیاد موادمخدر درواقع ما ذره ذره در حال مشاهده تخریب آینده اقتصادی، علمی و فرهنگی کشور هستیم و در این موارد هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت. اعتیاد ابتدای بیراهه‌ای است که دانش‌آموزان قدم در راه بی‌بازگشت می‌گذارند. اعتیاد ابتدای ناهنجاری‌ها و ‌ابتدای آسیب‌های اجتماعی است که بسیاری از ما از نام بردن آنها شرم می‌کنیم ولی باید اعتراف کنیم که امروز این اتفاقات در کشور ما رخ می‌دهد و به‌جای پنهان‌کاری و مخفی کردن این موضوعات باید برای مبارزه با این ناهنجاری‌ها کمر همت را ببندیم. اعتیاد دانش‌آموزان می‌تواند در آینده به اعتقاد، دانایی و ایمان جوانان آسیب بزند.

در لایحه بودجه ۹۷ آموزش‌وپرورش جای خالی مبارزه با موادمخدر به چشم می‌خورد. ما هرچه با کمبود بودجه روبه‌رو باشیم باید برای آینده دانش‌آموزان هزینه کنیم. هرچه بیشتر هزینه کنیم در آینده می‌توانیم محصولات با کیفیت‌تری را برداشت کنیم در غیر‌این صورت آینده غیرقابل پیش‌بینی در انتظار کشور و جامعه ما خواهد بود. مسئولان آموزش‌وپرورش باید به دولت اعلام کنند که برای مبارزه با اعتیاد احتیاج به بودجه دارند تا دولت برای این بخش، بودجه لازم را اختصاص دهد. اگر دست روی دست بگذاریم اعتیاد هیچ‌ وقت متوقف نمی‌شود و مانند بیماری خوره جامعه را ذره ذره نابود و همه فرزندان ما را آلوده می‌کند. اعتیاد مانند باد یا نسیمی است که هرکس آن را تنفس کند در دامش گرفتار می‌شود. این یک خطر جدی محسوب می‌شود که در حال نفوذ به مدارس ما و آلوده کردن دانش‌آموزان ماست.

اگر بخواهیم برای مبارزه با اعتیاد برنامه‌ریزی کنیم نباید حتی یک دقیقه را از دست بدهیم زیرا نسیم اعتیاد غیر‌قابل مهار است. در مورد نحوه آموزش و اهمیت دادن آموزش‌وپرورش به پرورش دانش‌آموزان و آینده‌سازان انتقادات بسیاری وجود دارد زیرا وزارتخانه آموزش‌وپرورش، تربیت دانش‌آموزان را رها کرده و همچنین به موارد پرورشی در مدارس و در بین دانش‌آموزان بی‌تفاوت است. برای داشتن ایرانی بدون اعتیاد باید فرهنگ‌سازی و آموزش و تربیت آینده‌سازان را از مدارس آغاز کنیم در غیر‌این صورت آینده‌ای غیرقابل پیش‌بینی در انتظار ماست.

منبع: وقایع اتفاقیه

 

 

 

 

پایان نوشتار///