آرمان شهر؛ جلسه بررسی وضعیت اتباع خارجی در شهرستان آبیک در محل سالن جلسات فرمانداری آبیک برگزار شد، که مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی به تشریح نقطه نظرات کارشناسی خود پیرامون معضلات مبتلابه این شهرستان پرداخت.

بهمن عشایری عوامل دافعه موجود در افغانستان که منجر به مهاجرت گسترده اتباع این کشور به ایران می‌شود را دو عامل عدم امنیت در افغانستان و بروز خشکسالی‌های فراوان در این کشور عنوان کرد.

وی افزود: علاوه بر این دو عامل مهم، امکان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی افغان، از قبیل ترغیب مهاجرین از سوی افرادی که قبلاً به کشور مهاجرت کرده‌اند بسترها و زمینه‌های روانی حضور آن‌ها را فراهم می‌کند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین همچنین سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های کشور در حوزه اتباع خارجی را بیشتر ایجابی و در راستای پذیرای اتباع عنوان و ابراز کرد: این موضوع امری است که بدون در نظر گرفتن آستانه ظرفیت پذیری کشور صورت پذیرفته و باعث شده تعارضات دوچندان شود.

این مقام مسئول عدم وجود تعریف مشترک از فرصت‌ها و تهدیدات حضور اتباع خارجی در بین نخبگان ابزاری و فکری جامعه را ازجمله مؤلفه‌های مهم در ایجاد تعارضات در حوزه تصمیم‌گیری‌های مربوط به اتباع و مهاجرین خارجی در کشور بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان آبیک نیز به دلیل هم‌جواری با استان البرز و تفکیک منطقه ممنوعه از غیرممنوعه دارای حساسیت بیشتری در این حوزه است؛ این منطقه به لحاظ دارا بودن زمین‌های کشاورزی مساعد موردتوجه اتباع خارجی قرار دارد و لازم است که فرمانداری با هماهنگی سایر ارگان‌های متولی امر اهتمام بیشتری در این خصوص داشته باشد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی اشاره کرد: حضور اتباع غیرمجاز مستلزم فراهم آوری مقدماتی چون مسکن و اشتغال است که باید زمینه‌های آن را به حداقل رساند.

عشایری در پایان به روند رو به افزایش ازدواج‌های صورت پذیرفته بین اتباع خارجی غیرمجاز و بانوان ایرانی اشاره و از این موضوع ابراز نگرانی کرد.

منبع: ایسنا

پایان نوشتار///