آرمان شهر؛ علیرضا وارثی صبح امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان اظهار داشت: بروز علائمی همچون کوچکی دورسر، بی‌قراری، کاهش توجه، حرکات تکراری دست‌ها و اندام‌ها و عقب‌ماندگی ذهنی در کودکان مبتلا به این بیماری با افزایش سن کودکان رخ می‌دهد.

وی افزود: براساس دستورالعمل حمایت‌های مالی سازمان، حمایت‌های مستمر و غیرمستمر همچون مستمری،کمک هزینه دارو و درمان، کمک هزینه ایاب و ذهاب و کمک‌های موردی از جمله خدماتی بوده که ۵۱ بیمار مبتلا به فنیل کتونوری در استان قزوین تحت پوشش بهزیستی استان از ان برخورار می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: بیماری “فنیل کتونوری” در ابتدای تولد کودک علائمی نداشته و به تدریج تأخیر در تکامل، استفراغ، کاهش رشد، روشن شدن رنگ موهای سر و چشم و تشنج در پایان ماه‌های اول اتفاق می‌افتد.

وی بیان کرد: امروز تشخیص نقص ژنتیکی به واسطه آزمایش ژنتیک بیمار و والدین امکان پذیر بوده تا جنین در حاملگی‌های بعدی مادر در ماه‌های اول بارداری مورد بررسی قرار گیرد.

وارثی افزود: در کشورهای پیشرفته با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای کودک در بدو تولد ۳۰ بیماری ژنتیکی از جمله پی کی یو را تشخیص داده می‌شود که قابلیت درمان اکثر این بیماری‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: بهزیستی استان خدماتی همچون کمک به بهبود تغذیه مبتلایان این بیماری و کمک هزینه درمان و توانبخشی مبتلایان را به بیماران فنیل کتونوری ارائه می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: همچنین از طریق آزمایش خون و یا ادرار در روز دوم و یا سوم تولد نوزادان نیز این بیماری قابل تشخیص است.

وی افزود: تأخیر در درمان این بیماری منجر به بروز عقب‌ماندگی ذهنی، کوچکی دورسر و اختلالات رفتاری در کودک می‌شود در صورتی که تشخیص زودرس و شروع شیر مخصوص «فنیل کتونوری» از ابتدای نوزادی پیش‌آگاهی خوبی بوده و هوش و رفتار کودک را تقویت می‌کند.

وارثی بیان کرد: افراد فامیل بیمار دارای نقص ژنتیکی که قصد ازدواج با هم را دارند نیز می‌توانند از خدمات مشاوره بهره برده و در صورت ناقل بیماری بودن یک زوج، براساس اطلاعات کسب شده در مشاوره ژنتیک نسبت به اخذ تصمیمات خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: بهزیستی استان دو کمک هزینه درمان و تغذیه نیز فقط به مبتلایان به اختلالات پی کی یو پرداخت می‌کند.

منبع: تسنیم

پایان نوشتار///