آرمان شهر؛ بارندگی‌های سال قبل هر چند کام دشت قزوین را هم شیرین کرد و از التهاب روزهای سخت تابستان ۹۷ کاست، ولی، نتوانست قزوین را از فهرست استان‌های با تنش شدید آبی خارج کند و هم‌چنان مشکل کم‌آبی و خشکسالی یکی از مخاطرات جدی دشتی است که یکی از قطب‌های کشاورزی کشور و یکی از تأمین‌کنندگان بازار مصرف استان‌های تهران و البرز است.

کشاورزی قزوین از دیرباز متکی به سفره‌های زیرزمینی بوده و از این رو، تأمین آب کشاورزی و شرب از طریق سد‌ها یکی از آرزوهای دیرینه مردمی است که گویا اگر مصوبات کاغذی هم با آن‌ها یار باشد؛ کمبود اعتبارات مالی همچون دیو خشکسالی دست از سرشان برنخواهد داشت.

طرح احیا، تعادل بخشی و بازسازی منابع آبی، انتقال آب از سدهای طالقان، نهب و بالاخانلو برای نجات دشت قزوین و تأمین آب کشاورزی و شرب از مهمترین دستاوردها در حوزه منابع آبی استان است، ولی، پروژه‌های آبرسانی در استان چند سالی است که تحت تأثیر شرایط اقتصادی کشور با مشکل کمبود اعتبارات مواجه است و با این اعتبارات قطره‌چکانی امید چندانی به تحقق وعده‌های دولت برای تدبیر در حوزه تأمین آب این دشت نیست.

طرح انتقال آب از سد طالقان که این سال‌ها به شوآف برخی چهره‌ها برای حضور در عرصه‌های سیاسی و البته ورود به ساختمان بهارستان بدل شده بود، در سکوت خبری رسانه‌ها به حاشیه رفته است.

بهمن‌ماه گذشته بود که یکی از نمایندگان استان قزوین به مردم  قول داد حداقل شهریورماه ۹۸ آب سد به آبیک می‌رسد؛ وی اسفندماه همان سال در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اولویت کاری سال ۹۸ خود را انتقال آب از سد طالقان برشمرد و با اعلام این مطلب که همه اقدامات اولیه برای این طرح صورت گرفته است، گفت: که این بخش از این انتقال با رایزنی‌های او تا سال ۹۸ به مرحله اجرا می‌رسد.

موضوعی که یداله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین امکان تحقق آن را برای سال ۹۸ منتفی و برای سال‌های دیگر هم منوط به تأمین اعتبارات یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومانی این طرح توسط دولت می‌داند.

وی گفت: یکی از بزرگترین پروژه‌های حوزه آب استان، تأمین آب شرب از سد طالقان است؛ در این طرح خط انتقال اصلی به‌طول ۱۲۱ کیلومتر قرار است آب شرب ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستا از توابع شهرستان‌های آبیک، قزوین، البرز و تاکستان را از طریق تخصیص ۶۰ میلیون متر مکعب آب سد طالقان به استان تأمین کند.

ملکی افزود: در این طرح با احداث ۲ مدل تصفیه‌خانه هرکدام به‌ظرفیت هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه به‌طور حتم بخش اعظمی از مطالبات آب شرب شهروندان محقق می‌شود. این پروژه نیز به‌دلیل حجم بالای اعتبارات با وجود آن که قرار بود در پایان سال ۹۹ یعنی در مدت سه سال به بهره برداری برسد، در حال حاضر به دلیل نبود اعتبارات لازم کل پیشرفت پروژه کمتر از هشت درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین خاطرنشان کرد: رشد جهشی قیمت‌ها و ارز موجب شد تا حتی عملیات اجرایی تصفیه‌خانه که قرار بود به شکل BOT توسط بخش خصوصی انجام شود نیز همراه با عملیات اجرایی خط انتقال متوقف شود.

وی گفت: اعتبار موردنیاز برای اجرای این پروژه که بخش زیادی از آن تأمین لوله‌های خط انتقال است هزار و ۱۰۰میلیارد تومان برآورد شده که در حال حاضر به‌دنبال روش‌های تأمین مالی پروژه هستیم.

با توجه به بحران آب شرب در شهرستان آبیک رئیس مجمع نمایندگان استان رساندن لوله‌های انتقال آب از سد  به این شهرستان را حیاتی خواند و از همه دست‌اندرکاران امر خواست تا ضمن ارائه یک برنامه زمان‌بندی‌شده مردم را در جریان جزئیات کار قرار دهند.

سیده‌حمیده زرآبادی با بیان اینکه مشکلات مردم با حرف‌زدن حل نمی‌شود، افزود: مسؤولان باید در جلسات  حضور داشته باشند و شخصاً پیگیر مشکلات باشند و به‌دلیل اجرایی‌شدن بخش تصفیه‌خانه توسط بخش خصوصی هر گونه تعلل باعث از دست رفتن این پروژه حیاتی برای استان می‌شود.

زرآبادی از مسئولان شرکت آب منطقه ای و مدیریت ارشد استان خواست تا با ارائه طرحی دقیق روش‌های تأمین منابع مالی این پروژه بزرگ را به دولت پیشنهاد دهند تا راه‌های رفته به خطا دوباره تکرار نشود.

آن چه مسلم است، نباید بارندگی‌های سال گذشته از اهمیت این پروژه حساس در استان بکاهد؛ یا رفت و آمدهای سیاسی اولویت اول این پروژه را در صدر خواسته‌های استان تقلیل دهد؛ بلکه باید تمام مدیران استان مساعی خود را برای به‌سرانجام‌رساندن این پروژه به‌عنوان یکی از آرزوهای دیرین مردم قزوین به کار گیرند تا انتقال آب سد طالقان تنها عنوان‌دار شعارها در زمان انتخابات نباشد.

خبرنگار: هیوا آزادی

پایان نوشتار///