آرمان شهر؛ علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: به استناد ماده ۲۴ فصل سوم مصوبه هیئت وزیران مورخ درباره صدور مجوز موزه‌های بخش خصوصی از سوی سازمان میراث فرهنگی، پروانه فعالیت مجموعه آثار اهدایی دکتر علی اکبر صالحی تحت عنوان”موزه ملت “در مجموعه تاریخی، فرهنگی سعدالسلطنه قزوین صادر شد.

خزائلی از این مجموعه به عنوان اولین مجموعه دارای مجوز ایجاد موزه خصوصی در قزوین یاد کرد و اظهار داشت: مجموعه اشیاء اهدایی علی اکبر صالحی متشکل از ۱۵۶ شیء در سال ۹۴ در بنای مدرسه تاریخی امیرکبیر به نمایش در آمد و در سال۹۸ همه آثار اهدایی با هدف فعالیت این مجموعه به عنوان موزه خصوصی به مجموعه تاریخی سعدالسلطنه منتقل شد.

وی افزود: در این موزه بالغ بر ۴۰۰ اثر متشکل از اقلام صنایع دستی، انواع قاب عکس، لوح و انواع ساعت که در زمان تصدی گری علی اکبر صالحی در وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی به وی اهدا شده در فضایی به متراژ ۶۶۰ متر و در ۴۷ ویترین برای بازدید عموم در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه به نمایش درآمده است.

وی یادآور شد: همچنین حدود ۲ هزار جلد کتاب‌های شخصی علی اکبر صالحی در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری به این موزه اهدا شده است که در کنار آن قرائت خانه‌ای برای استفاده عموم ایجاد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایان نوشتار///