آرمان شهر؛ سفارت انگلیس به مناسبت «روز ملی انگلیس» مهمانی برپا کرد که هر ساله هم برگزار می‌شود، اما، با توجه به این‌که امسال این روز در ماه مبارک رمضان واقع شده، این مراسم در قالب افطاری برگزار شد.

افطاری که حاشیه‌های بسیاری چه برای مهمانان چه برای کسانی داشت که حتی دعوت‌نامه‌ای برای حضور در این ضیافت به دستشان نرسیده بود و صرفاً به‌دلیل احتمال حضور در میهمانی، مورد تندترین انتقادات قرار گرفتند.

عده ای از سیاسیون این ضیافت را به مثابه دیگ‌های پلوی این سفارت در عصر مشروطه برای تخریب این حرکت و حفظ خط نفوذ قلمداد کردند و عده‌ای هم آن را در راستای همسویی چهره های سیاسی  و دولتی برای سرپوشی بر بدعهدی‌های عضو تأثیرگذار اتحادیه اروپا در توافق برجام پیش‌بینی کردند.

سایت خبری صبح قزوین وابسته به جریان اصول‌گرایان در خبری تحلیلی به حضور برخی از نمایندگان استان در مجلس دراین ضیافت پرداخت؛ موضوعی که به‌شدت از سوی هر چهار نمایندۀ استان تکذیب شد.

در بخشی از متن تحلیلی این رسانه این سوال آمده است : «آیا از نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی کسانی بودند که در ضیافت باغ قلهک حضور داشته و کیف انگلیسی دریافت کردند؟»

در ادامه نیز با پرهیز از رد موضوع حضور نمایندگان استان در این ضیافت، و جواب به این سوال، این خبر را در هاله‌ای از ابهام برای خوانندگان خود قرار می‌دهد.

در ادامه نیز این رسانه با جهت‌دهی افکار عمومی به سمت این موضوع که از حضور نمایندگان استان در این ضیافت اطلاع دارد می‌افزاید: «چه کسانی در ضیافت افطاری شیطان شرکت داشتند؟ کدام یک از نمایندگان موفق به دریافت کیف انگلیسی شدند؟ نمایندگانی که خود را مدرس می‌دانند و بر کرسی شهید ابوترابی‌ها تکیه زده‌اند!»

مراسم براساس پروتکل مشخص برگزار می‌شود

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی حضور نمایندگان در این مراسم گفت: این مراسم بر اساس پروتکل مشخصی برگزار می‌شود، از این رو مهمانانی از سفارت‌خانه‌ها، سفرا، اتاق‌های بازرگانی، هیئت های دوستی در سطح دولت و پارلمان‌ها دعوت می‌شوند، این نوع مراسم‌ها ارتباطی با بحث نفوذ ندارد.

قاسم میرزایی نیکو، تأکید کرد: سیستم نفوذ و کار اطلاعاتی فارغ از چنین جلسات است. این مراسم همانند مراسم‌های ما در ایامی چون عید فطر است که سفرای کشورهای مختلف را دعوت می‌کنیم.

در صورت تکرار برخورد می‌کنیم 

روح‌الله بابایی صالح نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس شورای اسلامی با رد این اتهام به  خبرنگار آرمان شهر گفت: طرح این مباحث در فضای نزدیک به انتخابات در جهت  تخریب چهرۀ نمایندگان مردم است.

وی با بیان این مطلب که این غرض ورزی‌های سیاسی تنها با هدف گل‌آلود کردن فضای شفافیت در جامعه است گفت: بررسی صحت و سقم حضور نمایندگان استان در این مجلس با برقراری تماس در کسری از زمان برای تهیه‌کنندگان این متن فراهم بود. این برداشت‌های یک‌سویه، سراسر تهمت و افترا و سم‌پراکنی در فضای گردش آزاد اطلاعات است که می‌بایست توسط مسئولان امر بررسی و تذکر داده شود.

وی گفت: به‌عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان این حق را برای خود و سایر نمایندگان استان محفوظ می‌دانم که در صورت تکرار مباحثی از این دست با مسئولان این رسانه‌ها برخورد کنیم.

این اخبار در راستای ایجاد وحدت نیست 

بهمن طاهرخانی نمایندۀ مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی  نیز با رد اتهام حضورش از سوی این رسانه دراین مراسم گفت: این رسانه‌ها را در این ماه مبارک به رعایت اخلاق و موازین شرعی دعوت می‌کنم چرا که این شایعه پراکنی‌ها و تهمت‌ها نه در شرع و در حوزۀ حرفه‌ای خبر هیچ جایگاهی ندارد.

وی گفت: در شرایط کنونی که وحدت احاد مردم و مسئولان، تنها کلید رهایی از تنگناهای متعددی است که در این پیچ تاریخی فراروی ملت ایران قرار گرفته، طرح این مباحث که ذره‌ای از انعکاس واقعیت در آن دیده نمی‌شود موجب بدگمانی مردم به خادمینشان است که  با منافع ملی منطقه‌ای و استانی ما کاملاً در تضاد است.

نمایندگان استان حتی در گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس عضو نیستند

سیده‌حمیده زرآبادی دیگر نمایندۀ مردم استان در مجلس شورای اسلامی با رد خبر حضورش در این مراسم به آرمان شهر گفت: عده‌ای از رسانه‌ها منافع خود را در تخریب چهره‌های مردمی می‌بینند و از دروغ و شایعه‌پراکنی‌های این‌چنینی ابایی ندارند.

زرآبادی گفت: در مجلس گروه‌های دوستی پارلمانی شکل گرفته و دعوت‌نامۀ حضور در این مراسم برای گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلستان فرستاده شده که هیچ یک از چهار عضو فعلی در این گروه نیستند و حتی دعوت نامه‌ای دریافت نکرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که درصورت دعوت در این ضیافت آیا شرکت می‌کردید یا نه گفت: قبل از هر حضوری در این دست از مراسم موضوع با واحد بین‌الملل مجلس، وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات مطرح می‌شود و ملاحظات این حضور بررسی می‌شود.

گفتنی است داود محمدی نمایندۀ مردم قزوین در مجلس نیز تنها به اعلام عدم حضورش در این مهمانی بسنده کرد.

تاریخ روابط سیاه انگلیس منشا بدگمانی‌ها شده است

دکتر ایراهیمی یکی از فعالان سیاسی گفت: حضور سفارت به معنی همکاری دیپلماتیک دو کشور است و در  ظاهر حضور بخش خصوصی همراه با چند مدیر دولتی و یک افطاری با سبک فرهنگی ما نمی‌بایست با این هجمه روبه‌رو شود، ولی، آن‌چه باعث این حجم برخورد با این موضوع شده، سیاست های دو پهلوی انگلیس در قبال ایران است که از گذشته تا به امروز در فضای ذهنی و تاریخی ملت ما ثبت شده است. در حال حاضر به دلیل بدعهدی‌های طرف اروپایی، روابط ما در شرایط عادی نیست و در مواضع انگلیس در قبال نامۀ ایران برای خروج از برجام و اصرار بر توافقی که در حال حاضر سودی برای ایران ندارد جانب‌دارانه است. این رفت و آمدها در حد شخصیت‌های عالی‌رتبه نظام به معنای عادی‌سازی روابط است که باید در این موارد دقت لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به دست‌آویز قراردادن این خبر از سوی  نشریات و خبرگزاری‌ها داخلی برای تخریب چهره‌های منتسب به گروه‌های سیاسی به اصطلاح اصلاح طلب، انتشار این اخبار را عملی غیر حرفه‌ای خواند و افزود: در تفکر این نشریات و رسانه‌ها هدف وسیله را توجیح می‌کند و با هجمه‌وارد‌کردن به چهره‌های سیاسی بر موج خبری این اخبار می‌تازند تا به مقاصد خود در انتخابات آتی دست یابند که باید به آن‌ها گفت با توجه به فضای گستردۀ خبری و افزایش سطح آگاهی مردم این موضوع ره به جایی نمی‌برند.

رسانه‌ها به دنبال حساس‌کردن شورای نگهبان در آستانه انتخابات هستند

رضا جعفری دیگر فعال سیاسی استان نیز در خصوص واکنش‌ها به این خبر گفت: نگاهی به تاریخ معاصر ایران نشان می‌دهد رفتار مداخله‌جویانه دولت انگلیس در صد سال اخیر موجب شده تا هر حرکت از سوی این دولت با سوءظن همراه باشد.

وی با اشاره به عدم‌حضور نمایندگان لیست امید استان در این مراسم گفت: طرح این موضوعات از سوی رسانه‌های خاص تنها با هدف حساس‌کردن شورای نگهبان در آستانه انتخابات صورت می‌گیرد و این در حالیست که راستی‌آزمایی این خبر کار دشواری نیست.

نوری تصریح کرد: صحت و راستی‌آزمایی خبر و رعایت اصول حرفه‌ای از اساسی‌ترین اصول رسانه‌ای است؛ این دست رسانه‌ها تنها برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود قصد دارند با تولید اخبار جهت‌گیری های خاص خود را داشته باشند که خوشبختانه در سال‌های اخیر با افزایش سطح سواد رسانه‌ای مردم از این هدف دور مانده‌اند.

این بار اولی نیست که رسانه‌ای به‌منظور اهداف سیاسی و جهت‌گیری‌های فکری به تولید و بازنشر یک خبر مبادرت می‌کند؛ تیغ نامهربان سیاست این روزها علاوه بر مخدوش‌کردن چهره‌های نامدار و به خانه‌کشاندن دوستان و به عرصه‌آوردن شب‌پره‌ها در نبود ماه، حرمت و حریت رسانه را به عنوان رکن چهارم توسعه مدنی نشانه رفته است و این غم انگیزترین بازی سیاسی برای اهل قلمی است که در جغرافیای دینی نفس می‌کشند؛ دینی که در آن به قلم سوگند یاد شده است.

 

پایان نوشتار///