آرمان شهر؛ آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: بی حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی حجابی جزو زندگی خصوصی او می‌باشد، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه خواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

 به گزارش «آرمان شهر» به نقل از حوزه، حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به موضوع حاشیه‌های اخیر درباره حجاب پرداختند و گفتند: اخیرا در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی بر روی مسئله بی حجابی سرمایه گذاری کرده و می‌گویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی به نام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد» که باید گفت: این افراد کلمه اجبار را به غلط در این مسئله استفاده می‌کنند.

ایشان اظهار داشتند: ما اعمالی همچون شرب خمر، مواد مخدر، رشوه خواری، دزدی، اعمال خلاف عفت، بی حجابی و … در اسلام داریم که جزو گناهان بوده و ممنوع است.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: یک وقت شخصی در خانه خود از این قبیل اعمال حرام انجام می‌دهد که ما مأمور به ورود در زندگی خصوصی افراد نبوده و نمی‌توانیم تجسس کنیم؛ اما وقتی در ملأ عام از این کار‌های خلاف انجام می‌دهد، هم حکومت مأمور به نهی از منکر است؛ هم آحاد مردم این وظیفه را دارند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساختند: بی حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی حجابی جزو زندگی خصوصی او می‌باشد، سخن درستی نیست؛ بی حجابی همانند رشوه خواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

معظم له تصریح کردند: آیه «لا اکراه فی الدین …» به معنای آزادی نیست؛ به این معنا نیست که هیچ خط قرمزی وجود نداشته و همه می‌توانند هرکاری انجام دهند؛ اگر این آیه به معنای آزادی باشد، پس چرا جلوی دزدی را می‌گیرند؟ چرا با رشوه خواری برخورد می‌کنند؟ باید در مقابل اینگونه اعمال نهی از منکر کرد.

این استاد برجسته حوزه بیان داشتند: البته نهی از منکر به معنای خشونت نیست؛ باید با زبان نرم و خوش به این کار پرداخت.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: برخی اظهار می‌کنند که ماشین حریم خصوصی است و می‌توان بی حجاب بود که در پاسخ باید گفت: اگر این ماشین در پارکینک منزل شماست، حریم خصوصی است و کسی نمی‌تواند حرفی بزند؛ اما ماشینی که بیرون آمده و همه چیز در آن پیداست، دیگر حریم خصوصی نیست؛ خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشتند: عده‌ای ناآگاهانه و عده‌ای آگاهانه برای تضعیف نظام جمهوری اسلامی در حال مجاز کردن محرمات بوده و این نکته در تفکر آنان است که اگر بتوانیم این محرمات را بزنیم، اصل نظام را می‌توانیم زیر سوال ببریم؛ باید مراقب بود و از تکرار این مغلطه بازی‌ها خودداری کرد.

ایشان خاطرنشان ساختند: برخی هم می‌گویند که از حجاب مهمتر داریم و باید سراغ آنان برویم که درباره این موضوع هم باید بگوییم که این سخن مانند آن است که شخصی در کنار درد چشم، سرما هم خورده باشد و دکتربه او بگوید فقط به فکر چشمان خود باش و فکری به حال سرماخوردگی خود نکن؛ بیان این مسئله که باید سراغ مباحث مهمتر از حجاب برویم، مغالطه است و همانطوری که باید تمام بیماری‌ها را علاج کرد، باید در مقابل تمام محرمات حساس بود و نهی از منکر داشت.

پایان نوشتار///