آرمان شهر؛ در دنیای امروز که هیچ امکانات برابری در اختیار انسان‌ها گذاشته نمی‌شود، تغذیه با شیر مادر تنها امکان عادلانه‌ای است که خداوند برای رشد همه انسان‌ها در اختیار مادران قرار داده است. شیر مادر و تغذیه کودک از چنان اهمیت بالایی برخوردار است که سازمان جهانی بهداشت هفته‌ای را برای این موضوع نامگذاری کرده است که در ایران مصادف با ۱۰ تا ۱۶ مرداد است و هرساله در این هفته در سراسر دنیا آموزش‌هایی به مادران و پدران در خصوص اهمیت و تغذیه نوزاد با شیر مادر داده می‌شود.

شیرمادر، مایع حیات نوزاد

کارشناس برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر مرکز شهید بلندیان گفت: شیر مادر یک لطف بی‌کران و یک الگوی طبیعی تغذیه برای شیرخوار است که خداوند به مادر بخشیده و وقتی که خداوند این الگو را برای مادر قرار داده، حتماً از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همچنین شیر مادر کامل‌ترین غذا برای شیرخوار محسوب می‌شود و مادران باید این را حق طبیعی فرزند خود بدانند که از مایع حیاتشان که در وجود مادر هست حتماً به شیرخوار خود بدهند.

«رقیه خدادادبیگی» در خصوص فواید شیر مادر بیان کرد: در ۶ ماه اول تولد شیر مادر کامل‌ترین غذای نوزاد است و حتی در این ماه‌ها شیرخوار به آب نیاز ندارد. و این نشان‌دهنده این است که شیر مادر هم عطش و هم نیازهای غذایی نوزاد را برطرف می‌کند. همچنین بررسی های انجام‌شده نشان می‌دهد که انواع ویتامین‌ها، املاح معدنی، چربی، پروتئین و مواد قندی در شیر مادر وجود دارد که با ساختار بدن کودک سازگار است و به راحتی هضم می‌شود.  به دلیل وجود مواد ایمنی در شیر، نوزاد کمتر به عفونت یا بیماری دچار می‌شود و این کودکان در آینده از ضریب هوشی بالاتری نسبت به کودکانی که شیر خشک استفاده کرده‌اند برخوردار خواهند بود.

جایگزینی شیر خشک در شرایط ضروری

وی افزود: موارد بسیار معدودی پیش می‌آید که ما توصیه کنیم نوزاد با شیرخشک تغذیه شود. این موارد شامل فرزندخواندگی، قطع‌شدن شیر مادر،  جدایی والدین در صورتی که حضانت با پدر باشد، فوت مادر و بیماری‌های صعب العلاجی که مادر مجبور به شیمی درمانی یا استفاده از داروهایی باشد که برای نوزاد ضرر داشته باشد. همچنین پیش می‌آید که گاهی خود نوزاد دچار بیماری های سیستمیک است و باید از شیرهای مخصوص استفاده کند.

باورهای اشتباه مادران در استفاده از شیرخشک

خدادادبیگی ادامه داد: بعضی از مادران خودسرانه همراه با شیر خود شیر خشک به نوزاد می‌دهند و این ناشی از تصورات اشتباه آن‌هاست. نوزادانی که لاغر هستند، زیاد گریه و بی‌قرار می‌کنند و یا انگشت خود را می‌مکند این تصور را در مادر به وجود می‌آوردند که شیرشان برای نوزاد کافی نیست و به این دلایل شروع به دادن شیر خشک می‌کنند. ما به مشاورانمان در مراکز بهداشت گفته‌ایم که هرجا شاهد این اتفاق بودند حتماً به مادر مشاوره بدهند تا شیرکمکی را از برنامه غذایی نوزاد حذف کنند.

این کارشناس گفت: در بیمارستان کوثر استان قزوین دفتر مشاوره شیردهی وجود دارد و کسانی که مشاوران احساس کنند نیاز به شیر خشک دارند، با فرم ارجاع به آن‌جا معرفی می‌‌شوند. مشاوردر آنجا مادر را معاینه می‌کند و به تشخیص پزشک اگر نیاز بود کالابرگی برای تهیه شیر خشک به مادر داده شده و تاییدیه آن نیز برای مرکز بهداشت ارسال می‌شود.

هفته جهانی شیرمادر فرصتی برای آموزش بیشتر

رقیه خدادادبیگی فعالیت‌های هفته جهانی شیر مادر را این‌گونه برشمرد: در این هفته ضمن اینکه به مراکز بهداشت مکاتبه می‌کنیم که چه فعالیت‌هایی انجام بدهند، به ۶ بیمارستان دوستدار کودک نیز دستورالعمل‌هایی می‌دهیم که فعالیت های خود را در راستای اهداف اعلام شده برای ما ارسال کنند. این برنامه‌ها می تواند شامل توزیع بروشور، برگزاری همایش، تجلیل از مادران نمونه و دیگر فعالیت‌ها باشد.

ضرورت حمایت پدر در دوران شیردهی

این کارشناس در انتها گفت: حتماً تغذیه با شیر مادر در ساعات اولیه تولد باید برقرار شود. ما تاکید بسیاری بر روی توانمدسازی والدین در شیردهی داریم. به خصوص پدران باید توجیه شوند که در شیردهی مادران، حمایت آن‌ها لازم است. همچنین تغذیه مادر در شیردهی بسیار حساس‌تر از دوران بارداری است و ما شاهد این هستیم که بعضی مادران از فست فود استفاده می‌کنند، تحرک بدنی ندارند و آرامش خود را حفظ نمی‌کنند و مادرانی که دچار استرس می‌شوند تنش خو را به کودک منتقل می‌کنند و زمانی هم که نوزاد بی‌قراری می‌کند آنرا به پای ناکافی‌بودن شیر خود می‌گذارند و از شیر خشک استفاده می‌کنند.

 

خبرنگار: سمیه بابائی، آرمان شهر

 

 

پایان نوشتار///