آرمان شهر؛ علیرضا خزائلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر “سرقت کتیبه های تاریخی آب انبار مولاوردیخان” گفت: بیشتر سردرب مجموعه ها و منازل قدیمی دارای کتیبه هستند و در برخی اوقات این کتیبه ها جهت انجام طرح های پژوهشی و دانشگاهی و یا ثبت و تهیه مستندات، جمع آوری می شوند.

وی اظهار داشت: آب انبار مسجد مولاوردیخان قزوین جزو آثار ثبت شده در فهرست ملی است اما مجموعه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست.

این مسئول ادامه داد: بخش هایی از کتیبه موجود در این بنا در سال های قبل به سرقت رفته بود و بخش باقی مانده جمع آوری شده که در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا موضوع سرقت مطرح است یا خیر.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در پایان گفت: امکان دارد متولیان مجموعه خود اقدام به جابه جایی کتبیه کرده باشند و یا درصدد نگهداری آن در یک فضای خاص هستند بنابراین این موضوع توسط میراث فرهنگی در حال بررسی و پیگیری است.

در فضای مجازی خبری با مضمون “سرقت کتیبه های خطی آب انبار مولاوردیخان”  اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته ایران منتشر شده است.

در این خبر به نقل از یکی از اساتید خوشنویسی قزوین ارزش مادی کتیبه های آب انبار مسجد مولاوردیخان بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

آب انبار مسجد مدرسه مولاوردیخان قزوین از بناهای متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///