ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌ها عامل اصلی سیلاب های اخیر

فرخزاد معاون عمرانی استاندار دلیل عمده وقوع سیل‌های اخیر استان را ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها دانست و گفت: ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها از موضوعات مهم استان است که باید در اسرع وقت با جدیت بیشتری از آن جلوگیری شود.

فرخزاد، استان قزوین را از حیث زمین خواری و انتفاع تغییرکاربری‌ها، متفاوت‌تر از بقیه استان‌ها دانست و افزود: برای جلوگیری از سواستفاده سودجویان وبا توجه به تاکید شورای حفظ حقوق بیت المال باید پیشگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اولویت قرار گیرد.

وی با تاکید بر همراهی سیستم قضایی در این زمینه ادامه داد: فرمانداری‌ها مواردی که در بحث پیشگیری باید بیشتر مورد توجه قرارگیرد را اعلام کنند تا با اهتمام بنیاد مسکن، دهیاری‌ها و شهرداری‌ها و نیز همراهی سیستم قضا بتوان از ساخت و ساز‌های غیر مجاز جلوگیری کرد.

وی گفت: برخی نواحی منفصل که بیشتر مستعد ساخت و ساز هستند مورد کنترل دقیق‌تر شهرداری‌ها و شورا‌ها قرارگیرند به هرحال هیچ ساختمانی در یک شب ساخته نمی‌شود و می‌توان با کنترل دقیق از همان ابتدا جلوی ساخت آن‌ها گرفته شود.

معاون عمرانی استاندار ادامه داد: در مواردی که نیاز به تخریب نیز وجود داشت، عملیات تخریب حتما به فرمانداران اعلام شود تا در صورت لزوم تدابیر لازم را اتخاذ کنند تا تبعات به حداقل برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایان نوشتار///