آرمان شهر؛ حرکات اصلاحی یکی از رشته‌های نوین دانشگاهی است که بر اساس نیازهای جامعه شکل گرفته و در آن سعی می‌شود با ارائه تمرینات ورزشی، ارزیابی‌ و آموزش، ناهنجاری‌های ساختار قامت افراد شناسایی شده و به‌منظور رفع آن اقدام شود. مهم‌ترین مسئله برای هر فرد سلامتی است که دارای ابعاد مختلفی است و مهمترین رکن آن به تندرستی اختصاص دارد.

 

آغاز به کار کمیته حرکات اصلاحی در قزوین

رئیس کمیته حرکات اصلاحی هیئت ورزش‌های همگانی استان قزوین در این‌باره می‌گوید: در سه سال گذشته با همکاری مربیانی در فدراسیون ورزش‌های همگانی به تشکیل کمیته‌ها، جذب و آموزش نیروها پرداختیم و با پایان دوره‌های مربیگری در تهران، علاقه‌مند شدم در استان قزوین فعالیتم را آغاز کنم. از همین رو، از ابتدای سال ۹۶ به‌صورت رسمی همکاری من با هیأت ورزش همگانی استان آغاز شد.

 

حرکات اصلاحی کمکی برای زندگی امروز

«ابوالفضل رحمانی» در گفت‌وگو با آرمان شهر عنوان کرد: تندرستی در کشور همراه با سبک زندگی تغییر می‌کند و در چند دهه اخیر به علت ماشینی‌شدن زندگی، تحرک افراد کاهش یافته است. بر اساس آمارهای موجود، یک سوم جمعیت کشور با فقر حرکتی روبرو است و نزدیک به ۲۹ میلیون نفر در کشور اضافه وزن دارند.

رحمانی گفت: رشته حرکات اصلاحی در نظر دارد با مجموعه حرکات ساده و ارزیابی سلامت فردی و با کمترین انرژی، بیشترین کارایی را در افراد ایجاد کند. در همین رابطه باشگاه‌های حرکات اصلاحی سعی دارند با ایجاد فضای امن و گسترش ورزش همگانی، موقعیتی را ایجاد کنند تا مردم بخشی از فقر حرکتی خود را جبران نمایند.

 

بانک اطلاعاتی در خصوص مربیان و استادان ورزشی وجود ندارد

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در ورزش قزوین وجود دارد، نبود شناسنامه برای مربیان است. همچنین فقدان اطلاعات کافی از فارغ‌التحصیلان و شرکت‌کنندگان در دوره‌های مربیگری، از دیگر موضوعاتی است که در رشته‌های مختلف ورزشی به چشم می‌خورد. بسیاری از افراد در رشته‌های همگانی و قهرمانی کارت مربیگری دریافت کرده‌اند، ولی فعالیت چندانی ندارند و تنها به داشتن یک مدرک بسنده می‌کنند.

رحمانی با اشاره به حضور دانش‌آموختگان حرکات اصلاحی استان به‌عنوان استادان دانشگاه‌های تهران و گیلان، می‌گوید: استان قزوین با پتانسیل خوبی از دانش‌اموختگان آقا و خانم روبه‌رو است و سایر استان‌ها به‌دنبال جذب این سرمایه‌های ورزشی هستند. به‌طور حتم با فراهم شدن بسترهای لازم در استان، فعالیت این افراد می‌تواند در سطح شهرستان‌ها نیز رونق بگیرد.

 

کمبود ورزش همگانی در سبد خانواده

این مقام مسئول اظهار کرد: ورزش قهرمانی در بهترین حالت خود می‌تواند در کشورهای پرجمعیتی مثل ایران، تا یک درصد جمعیت را پوشش دهد؛ اما، موضوعی که برای کشورهای پیشرفته در تعیین شهرداران و حتی رئیس جمهور اثرگذار است، ورزش همگانی است و این کشورها ۵۰ تا ۷۵ درصد جمعیت خود را تحت پوشش ورزش همگانی قرار می‌دهند. در صورتی که این آمار در کشورمان نزدیک به ۶ درصد جامعه است که خوشبختانه در استان قزوین این آمار بسیار بالاتر از سطح کشوری است. اما در مجموع نسبت به کشورهای پیشرفته نرخ ورزش همگانی بسیار پایین است و ما سعی می‌کنیم با ایجاد بسترهای لازم در بحث آموزش، زمینه‌سازی لازم را برای گسترش ورزش همگانی ایجاد کنیم.

رحمانی ادامه می‌دهد: مردم برداشت صحیحی از ورزش ندارند و آن را از دید قهرمانی یا در سالن‌ها می‌بینند. ورزش کردن در منازل و پارک‌ها را بلد نیستند و یا به آن توجهی ندارند. البته راهکار مناسبی برای توسعه ورزش همگانی در سطح استان انجام شده که مهم‌ترین آن، حرکات اصلاحی است. این حرکات به ارزیابی سلامت جسمانی از لحاظ ساختار، وضعیت بدنی افراد و ارائه تمرینات ورزشی می پردازد و به رفع مشکلات ساختار قامتی در سنین مختلف کمک می‌کند.

 

روش ‌های درمانی با حرکات اصلاحی

وی با تأکید به انجام روش‌های پیشگیری از آسیب های جسمانی بیان کرد: بسیاری از افراد در جامعه دچار آسیب‌های جسمانی نیستند، اما ساختار قامتی و عضلانی آن‌ها وضعیت مناسبی ندارد که منجر به دردهای موضعی می‌شود یا حتی کارآئی و لذت زندگی را از شخص سلب می‌کند. به همین منظور، ورزش حرکات اصلاحی با شناسایی و توصیه‌های لازم، کارآئی این افراد را ارتقا می‌بخشد و مانع آسیب‌های جسمی در فرد می‌شود.

 

کار در منزل ورزش هست یا نه؟

این مسئول ورزشی تصریح کرد: تعریف ورزش با کارکردن کاملا تفاوت دارد. بسیاری از بانوان کارمند بر این عقیده‌اند که فعالیت‌های حین کار، ورزش محسوب می‌شود. در ورزش فاکتورهای زیادی مثل قدرت جسمانی، استقامت، چابکی و سرعت ارزیابی می‌شوند و کار در منزل یا اداره نیازمند این موارد است. بدن انسان در طول هفته نیاز به ورزش‌های قدرتی و هوازی دارد و باید ورزش‌ها با روش‌های مختلفی انجام شود تا در تمرینات انعطاف داشته باشند.

 

نیاز به تخصص

این متخصص آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی افزود: تمام مربیان ورزشی، متخصص در ارائه برنامه و ورزش‌ حرکات اصلاحی نیستند. کارشناسان این حوزه، مدت‌ها تحصیلات آکادمیک داشته‌اند چرا که برای رسیدن به تشخیص یک آسیب یا نقص در فرد نیاز به علوم خاصی است. ولی متاسفانه در سطح ورزشکاران و در باشگاه‌های مختلف تمریناتی به افراد ارائه می‌شود که بسیاری از فاکتورها و ارزیابی‌ها در آن لحاظ نمی‌شود و برخی تمرینات مربیان ورزشی کاملاً اشتباه است. لذا به مربیان فعال در باشگاه‌های بدنسازی، توصیه می‌کنیم که از ارائه تمرینات حرکات اصلاحی برای ورزشکاران خودداری کنند، چرا که باعث ایجاد آسیب می‌شود. اگر فردی دچار یک نارسایی و ناهنجاری باشد که تبدیل به آسیب نشده باشد، این تمرینات بدون تخصص، ناهنجاری را به آسیب تبدیل می‌کند. در حالی که برای رفع ناهنجاری نیاز به شناسایی، عضله، اندام و بخش‌های مختلف بدن است تا سنگ بنای ناهنجاری شناسایی شود و نارسایی ورزشکار رفع گردد.

 

اولین باشگاه حرکات اصلاحی در قزوین

رئیس کمیته حرکات اصلاحی هیأت ورزش‌های همگانی استان در پایان گفت: آموزش و پرورش در راه‌اندازی پایگاه‌های حرکات اصلاحی در سطح مناطق ۱۴ گانه خود فعالیت‌های قابل توجهی داشته و در شهر قزوین یک پایگاه دایر کرده و به دنبال راه اندازی پایگاه‌هایی مشابه در سایر مناطق است. با همکاری اداره کل ورزش و هیأت همگانی استان، طی چند ماه آینده اولین باشگاه حرکات اصلاحی استان، برای کمک به ورزشکاران و مردم قزوین زیر نظر متخصصین راه‌اندازی خواهد شد.

«مهدی چگینی – آرمان شهر»

 

 

 

 

 

پایان نوشتار///