آرمان شهر؛ دانش‌آموزان دهستان چوقور از توابع بخش طارم سفلی در شهرستان قزوین، سال تحصیلی خود را بسیار متفاوت شروع کردند و شاید بهتر است بگوییم هنوز سال تحصیلی را شروع نکرده‌اند. ۳۰ نفر از این دانش‌آموزان به دلیل برخی موانع قانونی و عدم حمایت برخی از مسئولین استان از تحصیل بازمانده‌اند. این مشکلات تا حدی است که می‌تواند باعث ترک تحصیل دانش‌آموزان یا مهاجرت اجباری ساکنان دهستان شود. گزارش پیش رو جزییات بیشتری را شرح می‌دهد:

 

۹۰ کیلومتر مسیر خطرناک!

پدر یکی از دانش‌آموزان روستای چوقور در گفت‌وگو با آرمان شهر گفت: حدود ۳۰ نفر از دانش آموزان چوقور از رفتن به مدرسه بازماندند و مجبورند برای رفتن به مدرسه، ۹۰ کیلومتر تا روستای سیاهپوش رفت‌وآمد کنند.

وی افزود: مسیر رفت‌وآمد در این جاده بسیار خطرناک است و رانندگان مجرب و با سابقه هنگام تردد در این مسیر با دلهره و اضطراب رانندگی می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات حاد به‌وجود آمده گفت: اگر این شرایط ادامه پیدا کند یا مجبور به ترک تحصیل فرزندانمان می‌شویم یا مجبوریم به شهر مهاجرت کنیم که در این صورت این روستا تقریباً خالی از سکنه می‌شود.

 

هزینه ۳۰۰ هزارتومانی برای رفت و آمد یک هفته

مادر یکی از دانش آموزان گفت: مشکلی که در مراجعه دانش‌آموزان به روستای سیاهپوش وجود دارد، نبود سرویس مدارس به صورت دائم است. به این صورت که آموزش و پرورش تنها برای یک هفته سرویس فراهم می‌کند و در هفته بعد اولیا باید خودشان وسیله نقلیه تهیه کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: هزینه مسیر رفت تا مدرسه سیاهپوش برای ۵ نفر در خودروی سواری، ۱۵۰ هزارتومان است و با محاسبه هزینه برگشت، ۳۰۰ هزارتومان می‌شود که از توان مالی خانواده‌ها خارج است.

این مادر با اشاره به امنیت جانی و اخلاقی فرزندان اظهار کرد: رانندگان خودروهای شخصی، افراد مورد تایید و با صلاحیتی نیستند و ممکن است مقررات راهنمایی و رانندگی را زیرپا گذاشته یا حتی فرزندان ما را در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دهند.

 

مدرسه‌ای نوساز اما تعطیل در نزدیکی دانش آموزان

یک منبع آگاه در روستای حصار به آرمان شهر گفت: سرویسی که آموزش و پرورش تدارک دیده یک دستگاه مینی‌بوس است که  ۱۵ نفر ظرفیت دارد. این در حالی است که ۳۰ دانش‌آموز در این خودرو سوار می‌شوند که کاملاً غیراستاندارد است.

وی تاکید کرد: مدرسه «امام محمد باقر (ع)» واقع در حصار نوساز است و امکانات بسیار خوبی دارد. اما متأسفانه متروک و بدون استفاده مانده است. به چه علت باید فرزندانمان را از مدرسه‌ای که نزدیک محل سکونت آن‌ها قرار دارد محروم کنیم و درعوض به یک مدرسه در روستایی دیگر و آن‌هم با مسافت بالا بفرستیم؟

این منبع آگاه در پایان گفت: اهالی دهستان چوقور طی یک نامه از وزیر آموزش و پرورش خواسته‌اند تا به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان این منطقه رسیدگی کند و رونوشت این نامه به آموزش و پرورش و بخشداری طارم نیز ارسال شده است.

 

رئیس آموزش و پرورش منطقه طارم سفلی به آرمان شهر گفت: دهستان چوقور با دارا بودن ۱۸ روستا دارای یک مدرسه دخترانه است که به صورت شبانه‌روزی اداره می‌شود. حدود ۵ سال پیش در یکی از روستاهای این دهستان به نام حصار، مدرسه پسرانه امام محمد باقر (ع) راه‌اندازی شد تا به ۲۵ نفر از دانش‌آموزان این دهستان خدمات تحصیلی ارائه دهد.

«جعفر سپهریان» در ادامه افزود: این مدرسه پسرانه پس از دو سال فعالیت، به علت نبود حد نصاب کافی در آمار دانش‌آموزان تعطیل شد. اکنون مدت ۸ ماه است که اهالی این دهستان از ما درخواست می‌کنند تا مجدد این مدرسه راه‌اندازی شود. پس از بررسی‌های لازم و آمارسنجی معلوم شد برای پایه هفتم، هشتم و نهم، تعداد ۲۷ نفر آمار دانش آموزی وجود دارد که طی پیش بینی سازمان، اگر این روند ادامه یابد، در سال دوم و سوم این جمعیت رو به کاهش می‌رود و به نقطه‌ای می‌رسد که هیچ دانش‌آموزی برای برگزاری کلاس وجود نداشته باشد. این مسئله باعث می‌شود که نه از نظر اقتصادی و نه از نظر آماری امکان راه‌اندازی مجدد این مدرسه وجود نداشته باشد.

 

وی افزود: اهالی روستا همچنان پیگیر هستند که این مدرسه راه‌اندازی شود و البته ما حق می‌دهیم که با توجه به دغدغه‌ها و مخاطرات موجود، این موضوع تحقق یابد، اما دستورالعمل‌ها و قوانین اجاره چنین اقدامی را به ما نمی‌دهد.

سپهریان تصریح کرد: درحال حاضر دانش‌آموزان دهستان چوقور برای ادامه تحصیل به مدرسه شبانه‌روزی واقع در روستای سیاهپوش مراجعه می‌کنند و پس از چهار روز اقامت، آخر هفته به منازل خود برمی‌گردند. همچنین دانش آموزان متوسطه دوم برای ادامه تحصیل به روستای کلج مراجعه می‌کنند که وجود مسیرهای کوهستانی و پرپیچ و خم می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری برای دانش آموزان ایجاد کند.

سپهریان با اشاره به وجود مانع قانونی، اظهار کرد: اگر بخواهیم مدرسه چقور راه‌اندازی شود، بعدها با کاهش آمار مدرسه سیاهپوش مواجه می‌شویم وعملاً مدرسه‌ها رو به تعطیلی می‌رود. لذا تنها راهکار موجود، صدور مجوز از وزارت آموزش و پرورش است.

«میثم مالمیر – آرمان شهر»

 

 

 

 

پایان نوشتار///