آرمان شهر؛ رضا رسولی شربیانی، رئیس دانشگاه پیام‌نور استان قزوین  اظهار کرد: رسانه می‌تواند حلقه مفقوده صنعت و دانشگاه باشد و پیوند بین این دو را برقرار کند.

وی ادامه داد: خانه صنعت و دانشگاه راه‌اندازی شده است تا پل ارتباطی صنعت و دانشگاه باشد و برای تقویت آن دانشگاه پیام نور با اتحادیه اصناف تفاهم‌نامه منعقد کرده است و از خردادماه سال جاری در دانشگاه پیام نور مستقر شدند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور استان قزوین توضیح داد: دانشگاه پیام‌نور و انجمن کارفرمایان استان طی یک کمیسیون تخصصی ماهانه جلسه دارند و به دنبال شناسایی نیازمندی‌های حوزه پژوهش و دریافت اولویت‌های صنایع هستند؛ انتظار می‌رود تا با ارجاع نیازمندی صنایع به دانشگاه‌ها، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی به سمت رفع نیاز صنایع سوق داده شوند.

وی با اشاره به اینکه فضایی برای ارتقای مهارت‌آموزی دانشجویان پیام‌نور فراهم شده است، تشریح کرد: یک تفاهم‌نامه‌ با سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد کردیم تا به دانشجویان این دانشگاه، در کنار تحصیل دوره مهارتی ارائه دهد؛ بر اساس این تفاهم‌نامه دانشجو می‌تواند دو حرفه نیز در کنار تحصیل خود بیاموزد که این امر منجر می‌شود تا دانشگاه به صنعت و تولید نزدیک‌تر شود.

آماده و علاقه‌مند مباحثه با مسئولان سازمان صمت استان هستیم

رسولی شربیانی تصریح کرد: آماده و علاقه‌مند مناظره و مباحثه با مسئولان سازمان صمت استان هستیم که چرا صنعت به دانشگاه نزدیک نمی‌شود و درخواست‌های خود را به دانشگاه ارجاع نمی‌دهد؛ تعامل ما با شرکت شهرک‌های صنعتی استان مطلوب است؛ در هفته پژوهش با سازمان صمت تماس گرفتیم و همچنین طی نامه‌ای معاون خود را مأمور پیگیری قرار دادیم ولی از سازمان صمت استان هیچ پاسخی دریافت نکردیم؛ به نظر می‌آید صنایع علاقه‌ای به سمت حرکت با دانشگاه‌های استان ندارند.

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۷ میزبان برگزاری هفته پژوهش استان بودیم و نیت ما ارتباط بین مراکز آموزشی و پژوهشی و مراکز تولیدی خدماتی بود؛ اتفاقی که در نمایشگاه افتاد در کنار نمایشگاه هفته پژوهش کارگاه‌هایی از سوی مراکز پژوهش برگزار شد؛ شهرک‌های صنعتی نسبت به سازمان صمت استان حضور بهتری داشتند، مراکز پژوهشی هم در این نمایشگاه حضور پررنگی داشتند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور استان قزوین یادآور شد: نتیجه این شد که ما یک سری از نیازمندی‌های صنایع را در استان کشف کردیم، یکی از بحث‌های جدی در صنایع مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی به‌ویژه در صنایع شیمیایی و شوینده‌ها است، بخش دیگر حوزه تأمین مواد اولیه است که ورود پیدا نکردیم زیرا به‌خاطر تحریم برخی از صنایع تعطیل و یا نیمه‌تعطیل شدند ولی در خصوص آلاینده‌ها چند تن از همکاران ورود پیدا کردند و چند طرح مشتمل بر رفع آلایندگی پساب‌ها، آلودگی‌ها و بوی نامطبوع از صنعت دریافت کردند تا روی آن مطالعه صورت گیرد.

منبع: ایسنا

پایان نوشتار///