آرمان شهر؛ «اکرم نجفی» در نشست خبری که امروز (یکشنبه ۱۴ مهر) در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: برای هفته روستا و عشایر در سال جاری چند برنامه تدارک دیده ایم که از جمله این برنامه ها، افتتاح ۱۰۶ پروژه روستایی با ۲۴ میلیارد ریال اعتبار است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری قزوین ادامه داد: برنامه دیگر برگزاری جشنواره عکس روستا، زندگی است که برای دومین بار در موضوعات طبیعت روستایی، معماری روستایی، آداب و رسوم، صنایع دستی و اشتغال روستایی برگزار خواهد شد که این جشنواره از فردا آغاز می شود.

وی اضافه کرد: برنامه همایش ملی روز روستا و عشایر هم با حضور معاون اول رئیس جمهور در خراسان جنوبی برگزار می شود که به صورت ویدئو کنفرانس درپنج استان پروژه هایی افتتاح می شود که در شهرستان بوئین زهرا هم مجموعه آموزشی ورزشی روستای ابراهیم آباد افتتاح می شود.

نجفی اعلام کرد: با توجه به مصوبه دولت در خصوص شهرستان های محروم، شهرستان آوج جزو شهرستان های کمتر برخوردار بوده و قرار است دهیاری های این شهرستان از حمایت ویژه ای در قالب طرح های درآمدزاد بهره مند شوند.

وی در خصوص مصوبه دولت برای امنیت شغلی دهیاران گفت: بعد از گذشت ۱۶ سال از فعالیت دهیاری ها، دهیاران روستاهای بالای یک هزار خانوار، تمام وقت می شوند که  ۷۶ روستا بالای یک هزار نفر جمعیت دارند و وزارت کشور مکلف شده چارت برای دهیاری ها تصویب کند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری قزوین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه پسماند افزود: احداث جایگاه های مشترک در حوزه پسماند در دستور کار است که برای منطقه الموت، اقدامات مطالعاتی در حوزه مدیریت پسماند در حال انجام است و سال آینده اقدامات عمرانی و اجرایی صورت می گیرد و سپس در شهرستان های آوج، بخش های طارم و کوهین این اقدامات را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص سطح تحصیلات دهیاران گفت: ۱۴۲ نفر از دهیاران دارای مدرک لیسانس، ۲۲ نفر فوق لیسانس، هفت نفر حوزوری و مابقی دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم هستند.

نجفی یادآور شد: ۱۶ روستای هدف گردشگری و ۱۰۰ روستای مصوب گردشگری داریم که باید زیرساخت های گردشگری در این روستاهای هدف فراهم شود تا جذب سرمایه گذار را داشته باشیم و امسال برای ۲ روستا اعتبار گذاشتیم و بنیاد مسکن هم قرار شده اعتبار گذارد تا معابر روستاها اماده سازی شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری قزوین در پایان خاطر نشان کرد: آنچه تاکنون در سطح ملی هم گزارش می شود این است که روند مهاجرت از روستا به شهر متوقف شده است و در خصوص وضعیت برگشت جامعه شهری به روستاها هم این امر منوط به سرشماری است که آمار در این حوزه را نشان می دهد.

منبع: شبستان

پایان نوشتار///