آرمان شهر؛ مرتضی موسی‌خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در فیلمی که روز پنجشنبه در فضای مجازی منتشر شد، اظهار کرده است: ایده‌ای که اساتید دانشگاه مطرح کردند در واحد قزوین عملیاتی شد؛  یک موتور بسیار قوی برای آن تهیه کردیم، دور موتور را توسط گیربکس کاهش دادیم تا بتواند با قدرت بیشتری دریل کند و خاک را نپاشاند و داخل محفظه قرار دهد؛ زیر محفظه نیز برای خانه‌های کوچک توسط فرغون و برای خانه‌های بزرگ با نوار نقاله می‌توان خاک را به بیرون کشید.

وی در این فیلم افزوده است: سرعت این دستگاه بالاست و ظرف مدت یک دقیقه حدود یک مترمکعب خاک را خارج می‌کند و به زیر محفظه خود منتقل می‌کند.

ایسنا طی پیگیری‌هایی که انجام داد موفق به مصاحبه با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین شد؛ مرتضی موسی‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: بعد از حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق سیل‌زده طی تماس وی با واحد قزوین دستور یک کار جهادی صادر شد تا طی آن یک محصول برای خروج گل‌ولای تولید شود.

وی ادامه داد: محققان مرکز تحقیقات مکانیک خودرو دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به همراه تیم ۱۲ نفره در یک اقدام فوری طی سه روز با امکانات موجود در کشور و نوآوری، موفق به ساخت دریل افقی برای خروج گِل‌ولای شدند.

موسی خانی تشریح کرد: بعد از سیل، گِل‌ولای موجود در حال تبدیل شدن به کلوخ بود و با توجه به اینکه خاک مناطق سیل‌زده رسی است برای خارج کردن گل‌ولای از منازل امکان ورود لودر و تجهیزات سنگین وجود نداشت به همین منظور دستگاه موردنظر، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ساخته و پس از آزمایش در شهرستان پل‌دختر به‌کارگیری شد.

وی عنوان کرد: با توجه به اتمام کار خروج آثار باقیمانده از سیل، مأموریت نیز در آن منطقه رو به پایان است و در صورت نیاز به سایر مناطق نیز دستگاه را اعزام خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین تصریح کرد: این دستگاه با توجه به قابلیت‌های موجود می‌تواند بسته به شرایط و درخواست مدیریت بحران به تولید انبوه برسد.

منبع: ایسنا
پایان نوشتار///