آرمان شهر؛ تعداد واحدهایی که با نفوذ نشت آب از سوی کارشناسان غیر قابل سکونت تشخیص داده شد بودند، ۱۲ واحد اعلام شده اند.
ساکنان آسیب دیده از این حادثه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند که محل سکونت موقتی که از طریق اداره کل مدیریت بحران در اختیار آنان قرار داده شده به هیچ وجه حتی برای استراحت نیز مناسب نمی باشد.

تردد بیش از حد خودروهای سنگین از کوچه محمدیه باعث این حادثه شده است

یک بازنشسته ارتش در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: سوم مهرماه جاری ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه به یک مرتبه مشاهده کردیم که ساختمان ما را آب فرا گرفته و با لرزش های خفیفی نیز روبرو شده است.
علیرضا حسن بیگی ادامه داد: در گام نخست بلافاصله افراد داخل واحدها را به بیرون از ساختمان هدایت کرده و سپس مسئولان آتش نشانی را در جریان قرار دادیم.
وی با اشاره به اینکه سه ساختمان و در مجموع ۱۲ واحد مسکونی به دلیل نشت آب و خالی شدن زیر ساختمان ها دچار خسارت ۱۰۰ درصدی از سوی کارشناسان تشخیص داده شد، تاکید کرد: دلیل اولیه علت این حادثه، تردد بیش از حد خودروهای سنگین از این معبر که به عنوان کوچه از آن یاد می شود، تشخصیص داده شده است.
همسر یک شهید و یکی از ساکنان خسارت دیده در این باره گفت: از سال ۷۹ با ۶ فرزند خود در این ساختمان زندگی می کنم و هنوز نیز اقساط آن را می پردازم.
کبری بختیاری ادامه داد: متاسفانه به دلیل مناسب نبودن شرایط زندگی در اتاق کوچکی که مدیریت بحران در یک ورزشگاه به ما داده، هر شب در منزل یکی از اقوام به سر می بریم.
یکی دیگر از ساکنان خسارت دیده کوچه محمدیه قزوین اظهار داشت: اتاق های کوچکی که در ورزشگاه حضرت رقیه (س) به ما داده شده به دلیل حضور ورزشکاران برای تمرین تا ساعت یک بامداد، به هیچ عنوان حتی برای استراحت هم مناسب نیستند تا چه برسد برای زندگی.
شعبان اسدی که خود بازنشسته است، یادآور شد: بنده با پنج فرزندم طی روزهای گذشته از کوچکترین امکانات بهداشتی برخوردار نبوده و در اسکان موقتی هم که در اختیارمان قرار داده شده از کمترین امکانات نظیر سرویس های بهداشتی هم تا حدودی محروم هستیم.
وی اضافه کرد: تاکنون ۲ مرتبه به مسئولان وقت اعتراض خود را ابراز داشته ایم اما کوچکترین اهمیتی به آن داده نشده و این در حالی است که تمام زندگی و زحمات چند ساله ما به خاطر کم توجهی برخی از مدیران یک شبه به هدر رفته است.

دستگاه یا دستگاه های مقصر در حادثه کوچه محمدیه باید به دستگاه قضایی معرفی شوند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این رابطه گفت: دستگاه یا دستگاه های مقصر در حادثه شکستگی لوله آب جنوب شهر قزوین (کوچه محمدیه) و ایجاد خسارت به منازل مسکونی همجوار باید به مراجع قضایی معرفی شوند.
علی فرخزاد اضافه کرد: در سال های گذشته مواردی از نشت و شکستگی لوله چاه فاضلاب منازل مسکونی را داشتیم که به علت بازرسی نکردن به موقع و تشدید آن، باعث شکستگی لوله های بزرگتر و ایجاد فرونشست زمین و خسارت به منازل همجوار، کوچه و خیابان نیز شده بود.
این مسئول در خصوص اینکه برخی ساکنان این کوچه تردد خودروهای سنگین را عامل بروز این حادثه می دانند، افزود: واقعیت این است که در زیر بافت قدیمی و تاریخی قزوین خاک های دستی وجود داشته و اوله های واقع در آن به مرور زمان فرسوده و قدیمی شده و عبور و مرور خودروها نیز می تواند در این شرایط به آنها آسیب بزند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در ادامه به تصمیم شورای فنی در خصوص جلوگیری از تکرار این گونه حوادث اشاره و یادآور شد: در این شورا مقرر شد نظام مهندسی ساختمان تمهیدات لازم را برای احداث ساختمان های جدید در این نقاط از طریق طراحی ۲ چاهک در هر محل یپش بینی کند تا اگر خاک های دستی و سست وجود داشت به چاه هدایت شده و تخلیه شود و همچنین عملیات تثبیت خاک و استحکام فوندانسیون نیز به طور جدی انجام شود.

رسیدگی به حوادث غیرمترقبه برعهده مدیریت بحران است

سرپرست مدیریت بحران استانداری قزوین در این رابطه گفت: رسیدگی به حادثه دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه براساس شرح وظایف محوله برعهده این اداره کل قرار داده شده است.
قدرت الله مهدیخانی تاکید کرد: با وقوع نشت آب در سه ساختمان مسکونی واقع در کوچه محمدیه قزوین، بلافاصله در همان دقایق اولیه در محل حضور داشته و سعی داشتیم تا اقدامات اولیه را برای ساکنان خسارت دیده به عمل آوریم.
این مسئول با اشاره به اینکه اسکان در چادر و کانکس به همراه اقامت در سالن چند منظوره مدیریت بحران به عنوان راهکارهای اولیه به این ساکنان داده شد، اضافه کرد: پس از بازدید ساکنان از سالن یاد شده، به اتفاق رسیدند تا زمان رسیدگی به مشکل آنان، در این سالن حضور پیدا کنند.
مهدیخانی خاطرنشان کرد: همزمان با اقدامات اولیه، حفاظت از محل حادثه نیز برعهده نیروی انتظامی گذاشته شد و از مسئولان اداره کل آب و فاضلاب نیز درخواست شد تا با اعزام کارشناسان بیمه، میزان خسارت های وارد شده را اعلام کنند.
به گفته وی، در عین حال نیز از ساکنان ساختمان های خسارت دیده خواسته شد تا بلافاصله شکایت خود را تسلیم مراجع قضایی کنند تا در صورت برآورد هزینه های کم، رسیدگی به مشکل آنان در اسرع وقت از سوی دادگاه ذیصلاح صورت پذیرد.
مهدیخانی در پایان افزود: امروز نیز با نمایندگانی که ساختمان های آنان با خسارت روبرو شده مذاکره داشتیم و از آنان برای تسریع در انجام وظایف دستگاه های ذیربط در این حادثه، فرصت خواستیم.
سوم مهرماه جاری، به علت ترکیدگی لوله آب و نشت آن به سه ساختمان مسکونی، خسارت وارد و ۱۲ خانوار ساکن در آن مجبور به تخلیه منازل خود شدند.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///