آرمان شهر؛ فاطمه نظری مخترع و پژوهشگر صنعت انیماترونیک اظهار کرد: انیماترونیک دانش و فناوری ساخت مدل‌های متحرک موجودات در شکل طبیعی یا فانتزی است و عمدتاً به ربات‌هایی گفته می‌شود که به شکل انسان و یا جانوران ساخته می‌شود.
وی ادامه داد: انیماترونیک در صنعت سینمای حرفه‌ای مانند فیلم‌های تخیلی، گردشگری،  موزه‌های علوم و حیات‌وحش همین‌طور در آموزش علوم پزشکی و دندانپزشکی و تبلیغات کاربرد دارد.

به گفته این پژوهشگر، انیماترونیک رشته‌ای متشکل از تخصص‌های الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر، کنترل، شیمی، هنرهای مجسمه‌سازی، نقاشی، طراحی، خیاطی، صداگذاری است.

نظری تشریح کرد: در حوزه فناوری انیماترونیک در ایران با ساخت انواع محصولات در حال حاضر می‌توانیم نیازهای کشور را در این حوزه تأمین کنیم.

نظری ابراز کرد: با رونق فناوری انیماترونیک اشتغال‌زایی برای نخبگان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی- مهندسی و هنر فراهم‌شده چراکه این فناوری تلفیقی از هنر و مهندسی است.

این محقق ابراز کرد: متأسفانه هنوز این رشته در کشور ما به‌صورت دانشگاهی وجود ندارد و در خارج از کشور در مقاطع ارشد و دکترا تدریس می‌شود؛ البته ما در تلاش هستیم با همکاری گروه مکانیک دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) این رشته را به‌عنوان یکی از گرایش‌های مکانیک برای دانشجویان ارائه کنیم.

فعالیت شرکت دانش‌بنیان «کبریا» در حوزه انیماترونیک و رباتیک

این محقق در خصوص شرکت پژوهشی خود عنوان کرد: شرکت دانش‌بنیان «کبریا» در مرکز رشد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) مستقر است و نخستین شرکت تحقیقاتی استان قزوین است که پروانه پژوهش از وزارت صنایع و معادن دریافت کرده و حوزه کاری ما عمدتاً رباتیک و انیماترونیک است.
نظری تشریح کرد: مجموعه فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان «کبریا» در حوزه انیماترونیک و رباتیک اولین نمونه در کشور محسوب می‌شود و قرار است به‌زودی فاز نخست سرزمین ربات‌ها در منطقه گردشگری باراجین افتتاح شود و در معرض دید عموم قرار گیرد.
وی اصلی‌ترین مشکل شرکت خود را مشکل مالی دانست و تشریح کرد: خوشبختانه تخصص‌های لازم در شرکت کبریا وجود دارد و تیم آن متشکل از بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و اگر از مسائل مالی ما کاسته شود قطعاً می‌توانیم حوزه فعالیت خود را گسترده کرده و افراد بیشتری مشغول به کار شوند.

این پژوهشگر یادآور شد: عمدتاً محصولات این شرکت که شامل ربات‌های صنعتی است را شرکت‌های تولیدی خریداری می‌کنند، همچنین از دیگر محصولات ما در مجموعه‌های شهری مراکز تفریحی و گردشگری استفاده می‌شود.

روند رو‌به‌رشد کاربردی شدن پژوهش‌ها امیدوار کننده است 

فاطمه نظری عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به اقتضائات جامعه، بسیاری از فارغ‌التحصیلان با استفاده از امکانات مراکز رشد پژوهش‌های خود را به محصول تبدیل و کسب‌وکارهایی ایجاد می‌کنند و در آن مشغول به کار می‌شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌های صنعتی و تولیدی به دلیل تحریم نمی‌توانند خدمات موردنیاز خود را از خارج از کشور دریافت کنند به همین دلیل به تحقیقات و پژوهش توجه بیشتری پیداکرده‌اند تا بتوانند نیاز خود را برآورده کنند.

این پژوهشگر در پایان با اشاره به اینکه کشور به‌سوی کاربردی شدن پژوهش‌ها در حال حرکت است، اضافه کرد: خوشبختانه تمایل برای پژوهش‌های کاربردی رو به رشد است و من آینده خوبی برای این کار می‌بینم.

منبع: ایسنا
پایان نوشتار///