آرمان شهر؛ امیر قلعه‌نویی از معدود آدم‌های خاص فوتبال ایران است. هر زمان که تحت شدیدترین حملات و فضای تند رسانه‌ای علیه خود بوده توانسته نتیجه را به نفع خودش رقم بزند و سربلند شود. زبان تند قلعه‌نویی که گویای حقیقت است، حالا برای استقلالی‌ها به جریان افتاده و حسابی از دست هواداران استقلال به خصوص دهه هشتادی‌های آن دلخور است. قلعه‌نویی در گفت‌وگویی فدراسیون را هم از دم تیغ گذراند و آنها را متهم کرد به حمایت از دو سوگلی‌شان.

با اینکه دیدار مقابل صنعت نفت مساوی شد اما عملکرد سپاهان چندان بد هم نبود.

من که خودم از نحوه بازی‌مان راضی نبودم اما بعد از آنکه فیلم بازی را دیدم و آمار جی‌پی‌اس‌ها را به من دادند، به اضافه ۲۰ صفحه آنالیزی که آقای الحوی و شرکتی که با آن کار می‌کند به دستم رسید، تا حدودی عملکردمان امیدوارکننده بود. بعد از حدود ۲۰ ساعتی که از بازی می‌گذرد و فیلم بازی را دیدم، به نظرم عملکردمان بد نبود. بعد از ۴۰ سال تجربه در بازی کردن و مربیگری، به نظرم آنچه که به چشم دیدم می‌تواند ما را به آینده خوش‌بین کند. شاید شیوه بازی بچه‌ها آن چیزی که مد نظرمان بود، نبود ولی حق‌مان پیروزی دو بر صفر در این بازی بود، نه مساوی.

شما بعد از بازی گفتید در حد لیگ یک بازی را دیدید و کمتر مربی‌ای اینطور بی‌مهابا درباره عملکرد تیمش با رسانه‌ها صحبت می‌کند.

من سر سفره پدر و مادرم بزرگ شده‌ام و آنها به من یاد داده‌اند که در زندگی دروغ نگویم. در جامعه ما مردم از ما جلوتر هستند و شرایط را درک می‌کنند. آن حرف‌های من پس از بازی درک خودم از بازی بود اما الان که فیلم بازی را دیدم به جرات می‌توانم بگویم اگر یکی از توپ‌های‌مان به گل تبدیل می‌شد، نتیجه بهتری رقم می‌خورد. حداقل نتیجه باید دو بر صفر پیروزی سپاهان اعلام می‌شد.

شرایط سپاهان در آینده بهتر می‌شود؟

این شرایط برای سپاهان طبیعی است. آنها طی دو سال گذشته نتیجه نگرفته‌اند و در کنار آن، تغییرات هم در تیم داشته‌ایم؛ چه در نگرش و چه در جذب بازیکن. سجاد شهباززاده در همین بازی نخست ۱۱ کیلومتر دوندگی داشت و تیم به طور میانگین ۱۰ کیلومتر دویده است که باید بهتر هم بشود. برای سپاهان شدن نیاز به زمان هم داریم.

صحبت‌های شما درباره محرومیت هواداران از دیدن بازی نخست‌تان مقابل صنعت نفت آبادان به نوعی تقابل دوباره با فدراسیون و کمیته انضباطی بود.

من اعتقادم را بیان کردم و حالا هم می‌گویم آن دو تیمی که از هوادار محروم هستند را ببخشند. زمانی که مربی تیم ملی بودم به هلسینکی رفتیم و در یک اجلاس سه روزه شرکت کردیم. یک روز از این اجلاس مختص به جذب تماشاگر و اسپانسرینگ بود. وقتی تماشاگر در فوتبال زیادتر باشد، درآمد هم جذب می‌شود و اسپانسرها می‌آیند. همه دنیا می‌دانند که فوتبال بدون تماشاگر معنی ندارد، به جز ایران. آقایان دو بار رای را عقب انداختید. من که در اتفاقات سال گذشته سپاهان دخیل نبودم پس چرا به خاطر زدن امیر قلعه‌نویی با سپاهان این کار را می‌کنید. جریمه نقدی می‌کردید و می‌گفتید اگر تکرار شد، این جریمه دو برابر می‌شود اما وقتی به امیر قلعه‌نویی می‌رسید طور دیگری رفتار می‌کنید.

یعنی به خاطر شما سپاهان از هوادارانش محروم شد؟!

شک نکنید که همین‌طور است. فدراسیون دو سوگلی دارد که هوای این سوگلی‌ها را همیشه داشته است. یک روزی خواهم گفت که آن دو سوگلی چه کسانی هستند و الان هم در لیگ حضور دارند. به قلعه‌نویی که می‌رسد، بیشترین شدت را به خرج می‌دهید اما به سوگلی‌ها که می‌رسد قضیه فرق می‌کند. حداقلش این بود که به احترام امام رضا (ع) و دهه کرامت همه تیم‌هایی که تماشاگران‌شان تختلف کرده بودند را می‌بخشیدند.

فکر می‌کنید با زدن قلعه‌نویی چه چیزی عاید فدراسیون می‌شود؟

من می‌دانم چرا از تیم ذوب‌آهن جزو بهترین‌ها کسی نبود چون می‌خواهند قلعه‌نویی را بزنند. با چهار تیم مختلف در آسیا حضور داشتم و بیشترین قهرمانی را در لیگ آورده‌ایم. واقعا یکی نیست از آنها بپرسد یک مربی ایرانی که چهارمی آسیا و صعود به مراحل مختلف جام باشگاه‌های آسیا و خیلی مسایل دیگر در کارنامه‌اش داشته است را چرا می‌خواهید بزنید! هفت، هشت سال است که امیر قلعه‌نویی را می‌زنند اما برای من مهم نیست. اگر می‌گویم، به خاطر بازیکن است؛ او چه گناهی کرده که یک فصل تلاش می‌کند و زحمت می‌کشد اما حقش را می‌خورند. البته جا دارد به آقای برانکو هم بابت موفقیت‌شان تبریک بگویم ولی حق تبریزی، رشید مظاهری و حسینی نبود که در جمع بهترین‌های فصل گذشته باشند؟ من مانده‌ام این آقایان چطوری نماز می‌خوانند! البته نماز که نمی‌خوانند و فقط دولا راست می‌شوند

در این هفت، هشت سال که مدعی هستید شما را می‌زنند، تا به حال ریشه این قضیه را هم پیدا کرده‌اید که دلیلش چیست؟

من ۱۰ سال است که حرفم را می‌زنم. این آقایان از زبان تلخ قلعه‌نویی ناراحت هستند. اصولا امثال من سوگلی فدراسیون نیستند. من که می‌دانم آقایان دو سوگلی دارند که بعدا درباره آنها خواهم گفت اما بدانند که توکل امیر قلعه‌نویی به خداست. حتی زدن آنها هم برای من نعمت می‌شود.

صحبت کردن درباره تیم ملی دیگر لوث شده اما یک سوال از شما داشتم آن هم این است که چرا فدراسیون و وزارت ورزش فکر می‌کنند زندگی فوتبالی بعد از کی‌روش وجود ندارد؟!

این فکری است که همان گروه تبلیغاتی به جامعه ورزش القا کرده‌اند. وقتی بازی‌های تیم ملی را به طور فنی آنالیز می‌کنیم، می‌بینیم که در پنج تیم حاضر در جام جهانی، ایران تیم پنجم بوده اما وقتی گروه تبلیغاتی به میدان می‌آیند دیگر همه چیز مشخص است. بعد از باخت ما در تیم ملی به کره‌جنوبی، من را دادگاهی کردند اما به عراق در جام ملت‌ها می‌بازند و این باخت حماسه ملی می‌شود. زمانی تیم ملی را به من دادند که علی‌آبادی و دادگان با هم درگیر شده بودند و فدراسیون سرپرست داشت. کمیته انتقالی هم شده بود محل اختلاف بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان. امیدوارم فقط یک روز کیومرث هاشمی حقایق را بگوید. آن زمان که تیم ملی را به من پیشنهاد دادند، به کیومرث هاشمی گفتم الان شرایط برای کار کردن در تیم ملی مهیا نیست و من بعد از سه سال استقلال را قهرمان کردم و اجازه بدهید با استقلال به آسیا بروم. هاشمی به من گفت بیا در رفاقت به ما کمک کن. با آن تیم، ۱۱/۲ امتیاز گرفتیم و در رنکینگ آسیا اول بودیم ولی همان گروه تبلیغاتی که باخت به عراق را حماسه می‌کنند ما را دادگاهی کردند چون همان زمان هم زبانم تلخ بود و حقایق را می‌گفتم.

شرایط مالی تیم ملی شما با کی‌روش هم قابل مقایسه نیست و این مساله در نتایج کسب شده بی‌تاثیر نبوده است.

به نکته خوبی اشاره کردید. وقتی با کره مساوی کردیم که فکر می‌کنم گل ما را وحید هاشمیان‌ زد، مقداری دلار به ما داده بودند که من به همکارانم و مهدی مهدوی‌کیا گفتم که خودشان پول‌ها را بین بچه‌ها تقسیم کنند و فقط لیست را به من نشان بدهند؛ یادم می‌آید دلار کم آمد و خودم پاداش نگرفتم. مهدوی‌کیا همان زمان به اتاق من آمد و گفت در بازی دوستانه با کره باختیم و پنج هزار دلار گرفتیم اما الان دو هزار دلار به ما پاداش داده‌اند! همان زمان به مهدوی‌کیا گفتم الان فوتبال ما تعلیق شده و کف دست‌مان مو ندارد؛ وقتی پول نیست چه کار کنیم؟! روزی که به جام ملت‌ها رفتم، یک سال قبلش مربی تیم ملی بودم اما بدون قرارداد به مالزی سفر کردم. نه من، بلکه همه همکارانم و تیم پزشکی‌مان. به آن تیم ملی همه باید افتخار کنند چرا که صادقانه و با بهترین عملکرد، فقط در ضربات پنالتی نتوانستیم موفق باشیم. همه اینها را گفتم تا بدانید ما گروه تبلیغاتی نداشتیم که آن شکست در ضربات پنالتی تبدیل به حماسه شود.

در فصل نقل و انتقالات همیشه بحث جذب بازیکنان استقلال به تیم امیر قلعه‌نویی حرف و حدیث داشته هم چند سالی است که دیگر از استقلال بازیکن نمی‌گیرید.

آقایان چند سالی است که می‌گویند قلعه‌نویی از ما یار برده. از شما می‌پرسم؛ سال اولی که به سپاهان آمدم، کدام بازیکن را از استقلال به سپاهان بردم؟ اینکه دو گروه دهه هشتادی دو تا پیج فیک به راه انداخته‌اند و علیه ما جوسازی می‌کنند مهم نیست. فقط هواداران واقعی بدانند که آن زمان یک بازیکن هم از استقلال به سپاهان نبردم و رحمتی هم از مس کرمان به ما پیوست. درباره سال دوم در سپاهان هم بهتر است از خود خسرو حیدری بپرسید که چرا از استقلال جدا شد و کجا می‌خواست برود؟ او با مظلومی مشکل داشت و به هر دلیلی به سپاهان آمد. حداقلش این بود که با آمدنش به سپاهان، راه برگشت به استقلال را داشت اما امسال کاپیتان سپاهان را گرفتند، یک کلمه هم اعتراض نکردیم.

این استقلال می‌تواند مدعی قهرمانی باشد؟

من فقط می‌توانم بگویم که دعا می‌کنیم تا شرایط استقلال به روزهای آرمانی‌اش برگردد. تنها دغدغه من بازی با السد است. شاید تنها کسی باشم که در دو تیم استقلال و السد بازی کرده‌ام. می‌دانم که آنها بازیکنان خوبی گرفته‌اند و می‌خواهند در فصل آینده با الدوحیل رقابت کنند. فقط امیدوارم استقلال شرایطش ایده‌آل شود اما هواداران استقلال بدانند که ما با دست خالی این تیم را قهرمان لیگ و چهارم آسیا کردیم ولی هیچ زمان هم از اینکه بازیکنان‌مان جدا شدند اعتراض نکردیم.

آن زمان خود شما هم چون اعتراض نکردید شاید هواداران هم خیلی تحریک نشدند اما الان هواداران علیه شما تحریک می‌شوند.

همان‌طور که گفتم من دنبال اینجور مسایل نبوده و نیستم. چهار بازیکن من رفتند اما یک کلمه هم اعتراض نکردم. استقلال را زمانی که پول نبود قهرمان کردیم. با دست خالی تیم را چهارم آسیا کردیم اما الان صحبت از ۵۱میلیارد بودجه می‌شود. فتح‌ا…زاده اگر بدهی آورد به خاطر این بود که پول نبود. جباری، مجیدی، نکونام، قاضی، حمودی و همه رفتند اما چرا آن زمان کسی از ما حمایت نکرد؟! خدا را شکر می‌کنم مقام‌های خوبی برای استقلال به دست آوردم، آن هم بدون پول. الهلال را در ریاض بردیم و تیم را به رده پنجاه و پنجم رده باشگاهی جهان رساندیم، آن هم در آن شرایط سخت و بی‌پولی.

فکر می‌کنید فتحی بتواند در استقلال موفق باشد؟

۲۵ سال است که آقای فتحی را می‌شناسم. انسانی باشخصیت و مدیری مدبر و تحصیلکرده است. تجارب ورزشی او با حمایت هواداران و توکل بر خداوند به استقلال کمک می‌کند. مهم‌ترین بازی برای ما استقلالی‌ها بازی با السد است.

شما واقعا می‌دانستید کریمی مصدوم است یا نه؟

من با کریمی صحبت کردم و به او گفتم در سپاهان مصدوم شده‌ای. بمان در سپاهان و پیش دکتر نوروزی مداوا کن اما به باشگاه رفت و به توافق نرسید. فقط این را بگویم که اگر ما این کار را با استقلال کرده بودیم، آن وقت چه جوی علیه ما راه می‌افتاد!

 

منبع: روزنامه گل

 

 

پایان نوشتار///