آرمان شهر؛ رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین شنبه شب در نشست علنی شورای اسلامی شهر قزوین در خصوص این لایحه گفت:حفظ مستغلات تجاری شهر و کیوسک‌های مطبوعاتی پس از تشکیل سازمان ساماندهی مشاغل به این سازمان واگذار شده و از آن زمان هر از گاهی اقدام کارشناسی برای تعیین اجاره بهای این اماکن صورت گرفته است.
زهرا یوسفی اضافه کرد: در گذشته این مراکز توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز مدیریت می‌شده و روند اجاره بهای آنها مشخص نبوده است.
وی اضافه کرد: اخیرا سازمان ساماندهی مشاغل با یک بررسی چند ماهه و با نظر کارشناسان رسمی دادگستری، تعدیل اجاره بها را برای آنها پیش‌بینی کرده است هرچند که آنها به خاطر واگذاری سرقفلی در گذشته،  نرخ مناسبی برای اجاره ندارند.
وی اظهار داشت: این کیوسک‌ها قبلا فقط مطبوعات می‌فروختند اما امروزه اجناس دیگر را نیز به فروش می‌رسانند و از سوی دیگر هم شهرداری، درآمدی از محل اجاره بهای آنها ندارد.
یوسفی با بیان اینکه به طور مثال در خصوص یکی از این کیوسک‌ها در خیابان خیام با مساحت ۶ متر مربع، کارشناسان مبلغ اجاره بهای سالانه آن را که در حال حاضر ۳۰۰ هزار ریال است ۴۰ میلیون ریال تعیین کرده اند.
وی افزود: این افزایش چشمگیر مبلغ اجاره بها شاید در ظاهر زیاد باشد اما با توجه به اینکه اولا این کیوسک‌ها بر خلاف گذشته در کنار روزنامه سایر اجناس را هم می‌فروشند و همچنین به این دلیل که شهرداری برای ایجاد درآمد پایدار نیازمند درآمدهای حاصل از مستغلات بوده، افزایش اجاره آنها منطقی است.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری قزوین نیز در دفاع از این لایحه گفت: از سال ۸۸ که امور این کیوسک‌ها بر عهده این سازمان قرار گرفت قرارداد مبالغ اجاره بهای آن نیز هر سه سال تعیین شد تا اینکه با پایان آخرین قرارداد سه ساله، لایحه پیشنهادی افزایش اجاره بهای آنها در شهریورماه امسال به شورا ارائه گردید.
وحید مقدم سلیمی افزود: در واقع اجاره این کیوسک‌ها خیلی بالاتر از مبلغ تعیین شده از سوی کارشناسان رسمی دادگستری بوده و شهرداری نرخ حداقلی را در این خصوص تعیین کرده است.
وی اظهار داشت: از سال ۸۷ حدود ۱۵ مورد کیوسک موجود در شهر قزوین در قالب مزایده و تعدادی از آنها نیز به خانواده شهدا، معلولان و مددجویان کمیته امداد واگذار شده‌اند.
مقدم با بیان اینکه تنها ۱۵ کیوسک سطح شهر قزوین روزنامه می‌فروشند، گفت: پیشنهاد می‌شود اجاره بهای این کیوسک‌ها که مطبوعات را نیز در کنار سایر اجناس می‌فروشند با ۲۰ درصد تخفیف دریافت شود.
در ادامه این نشست پس از بیان نظرات موافق و مخالف مبنی بر اینکه تعرفه اجاره بهای کیوسک‌ها اگرچه منطقی است اما در شرایط اقتصادی فعلی به صلاح نیست، قرار شد این افزایش از سال آینده اعمال شود و در خصوص میزان افزایش آن نیز در همان دوره تصمیم‌گیری صورت گیرد.
همچنین اکثریت اعضای شورا با تخفیف ۲۰ درصدی اجاره بهای کیوسک‌هایی که روزنامه می‌فروشند موافقت کردند هرچند که مخالفان نیز اعتقاد داشتند کیوسکی که در کنار روزنامه اقلام دیگر هم می‌فروشد ملزم است مانند دیگران اجاره پرداخت کند.

 

منبع: ایرنا

 

پایان نوشتار///