آرمان شهر؛ مریم بیدخام شامگاه سه شنبه اختتامیه در اختتامیه دومین جشنواره عکس دارالسلطنه قزوین افزود: این استان ظرفیت بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف صنایع دستی دارد و بانوان این پهنه مینودری در تولید آثار هنری فعال هستند.
وی به نقش و اهمیت صنایع دستی به عنوان هنر بومی و اصیل با جنبه‌های قوی کاربردی اشاره کرد و گفت: نقش این آثار هنری از نظر فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی بر همگان آشکار است و باید در راه توسعه و رونق گردشگری مورد استفاده کند.
بیدخام همچنین تاکید کرد: توسعه هنرهای صنایع را باید در زادگاه آن یعنی روستاها مورد حمایت قرار داد و تلاش کرد تا از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها و خالی شدن روستاها جلوگیری کرد.


مدیرکل امور اجتماعی و بانوان استانداری قزوین با بیان اینکه تدوین برنامه‌های جامع و حمایت مضاعف از صنایع دستی و صنعتگران موجب افزایش فرصت‌های شغلی شده است، اظهار داشت: بدون تردید یکی از معضلات فعلی کشور در عرصه اقتصادی و اجتماعی، عارضه بیکاری و کمبود فرصت‌های شغلی است که در این راستا با توجه به آمار قابل توجه جوانان به عنوان سرمایه انسانی استفاده از ظرفیت صنایع دستی می‌تواند در اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری راهگشا باشد.
بیدخام خاطرنشان کرد: عرصه صنایع دستی از جمله ظرفیت‌هایی به شمار می‌رود که به واسطه تاریخ، فرهنگ و تمدن کهن ایران زمین، تعدد و تکثر قومیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون این مرز و بوم از پیشینه و سابقه تاریخی قابل توجهی برخوردار است و به واقع در سایه برنامه ریزی مدون و اصولی و در چارچوب و قالب صنعت می‌توان از مواهب آن در بسیاری حوزه‌ها از جمله اقتصادی بهره مند شد.
در این مراسم از پیشکسوتان صنایع دستی با حضور علیرضا خزائلی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، مریم بیدخام مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین، اعضای شورای شهر قزوین، آرش رشوند آوه مدیرعامل نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین و جمعی از مدیران تجلیل شد.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///