آرمان شهر؛ علیرضا خزائلی در صحن علنی شورای شهر قزوین که شب گذشته برگزار شد، تصریح کرد: شورای شهر و میراث فرهنگی باید باهم همکاری داشته باشند، بخشی از موضوعات از طریق اسناد بالادستی حل‌شده و مصوبات آن موجود است، در کنار این‌ها زمینه‌های مشترک بی‌شماری وجود دارد که می‌توانیم در کنار هم گام‌های مثبتی برداریم؛ درعین‌حال در اجرای برنامه‌های نوروز، در حادثه سیل و سایر موارد همکاری خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: در شهر قزوین وارد مرحله جدیدی شدیم تاکنون محصولاتی در حوزه گردشگری تولید می‌کردیم که فکر می‌کردیم مطابق سلیقه مردم شهرها و کشورهای مختلفی است اما این‌طور نبود؛ تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفته و سلیقه‌ای که چند سال پیش براساس حدس و گمان بود را به‌صورت پژوهشی و مستند بررسی کردیم و سلیقه گردشگران را می‌دانیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یادآور شد: ما باید خودمان را برای جذب گردشگر با سلیقه جدید آماده کنیم تا قزوین را به شهری گردشگر پذیر تبدیل کنیم، جذب گردشگر موضوع بسیار مهمی است که در این حوزه باید پروژه‌های مشترکی بین شورا و میراث فرهنگی انجام شود.

وی تأکید کرد: گردشگر که وارد شهر می‌شود بخشی از اقداماتی که در این سال‌ها صورت گرفته را می‌پسندد و بخشی را نمی‌پسندد، باید این سلیقه را جدی بگیریم و بر اساس سلایق گردشگر سرمایه‌گذاری کنیم.

خزائلی بیان کرد: پروژه سبزه‌میدان پروژه بسیار مهمی است که توسط شهرداری صورت گرفته است، باید توجه کنیم که بدنه سازی و فضاسازی‌های شهری بازخوردهای بسیار خوبی داشته است، گردشگران بیشتر از اینکه از سنگفرش سپه راضی باشد از بدنه سازی احساس رضایت می‌کند بنابراین در پروژه سبزه‌میدان بدنه سازی نیز اهمیت بیشتری داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه محله سازی که در ایام نوروز به‌واسطه سازمان نوسازی و بهسازی صورت گرفت فعالیت‌های خوبی صورت گرفته، همچنین فعالیت‌های شهرداری در باراجین مورد رضایت قرارگرفته است و بازخورد مناسبی از مردم و مقامات کشوری داشتیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یادآور شد: در باراجین کارهای خوبی صورت گرفته اما بازهم فضا دارد، بحث هفت دره و اراضی کنار دریاچه به‌عنوان مکان گردشگری بسیار مناسب است، ما جزو استان‌هایی هستیم که به نسبت وسعتمان دارای بیشترین مناطق نمونه گردشگری هستیم.

وی تأکید کرد: در محدوده حریم قانونی شهر نیز پروژه باغ تابان و مهستان پروژه‌هایی هستند که مصوبات را طی کردند و به‌عنوان مناطق گردشگری مطرح هستند، می‌توانیم گردشگران را به این سمت هدایت کنیم و از این فضاها جریان پایدار اقتصادی گردشگری ایجاد کنیم.

خزائلی تصریح کرد: اگر به محدوده جغرافیایی الموت نیز بپردازیم با پدیده بی‌نظیری روبه‌رو هستیم که نه‌تنها احتیاجی نیست به‌صورت بین‌المللی معرفی کنیم بلکه خودش معرفی‌شده و بیشترین گردشگران خارجی را دارد.

وی یادآور شد: در حوزه دولت‌خانه نیز بخشی از آن زیرخاک است که همکاران ما در قالب تصویرسازی و عکس‌های مربوط به قدیم طرحی تهیه کردند که با یک همکاری مشترک می‌توانیم این بخش شامل عمارت نادری و حیاط نادری را از خاک بیرون بیاوریم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تأکید کرد: در فاز مرمت شهری نیز اختلافاتی بین شورای شهر و میراث فرهنگی وجود دارد درواقع موضوعاتی که در قزوین فکر می‌کنیم که توسعه شهر را گرفته است باید حفظ شود؛ اگرچه در جلسات خصوصی نهایت ارتباط و همکاری وجود دارد اما باید واقعاً بحث حساسیت را کنار بگذاریم.

وی عنوان کرد: در حوزه دولت‌خانه و فضاسازی شهری کمک کنید که گام برداریم، در حوزه گردشگری پرونده‌های ما در شرف حضور در شهرداری و گرفتن پروانه ساختمانی هستند، موضوعاتی به گوش می‌رسد و عددهایی مطرح می‌شوند که اگر علنی شود و به مرحله‌ای برسد که توسط شهرداری به وصول برسد کل پروژه غیراقتصادی می‌شود.

خزائلی یادآور شد: یک عرصه‌ای خارج از محدوده طرح جامع واقع در حریم، به کمیسیون ماده یک تبصره یک به‌عنوان آخرین جا می‌رود و تعیین کاربری می‌شود برای هزینه تغییر کاربری در شهرداری محل قانونی وجود ندارد این موضوعات مورد رسیدگی قرار بگیرد تا پروژه‌ها دچار آسیب نشوند.

 سعدالسلطنه به‌عنوان اولین بازارچه صنایع دستی ثبت یونسکو می‌شود

وی بیان کرد: دو حمام در سعدالسلطنه نیز باقی‌مانده است و طرح مرمت و احیا قوی توسط سازمان بهسازی و نوسازی آماده‌شده است که از شهرداری انتظار داریم اعتبار لازم را به سازمان نوسازی و بهسازی بدهند.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تصریح کرد: در حوزه صنایع‌دستی اتفاق خوبی افتاده و فرصت مناسبی را برای شهرداری فراهم می‌کند، یکی از مجتمع‌های تجاری شهر اعلام کرده است ۳۰ غرفه را رایگان با هزینه دریافت شارژ در اختیار صنعتگران قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما صنعتگران زیادی در استان داریم؛ دولت نیز از سال قبل اعلام کرده است که صنعتگری که کارت صنعتگری از میراث فرهنگی و کارت مهارت از فنی و حرفه‌ای داشته باشد توسط دولت بیمه تأمین اجتماعی می‌شود.

خزائلی بیان کرد: دولت هزینه بیمه تأمین اجتماعی این صنعت گران را پرداخت می‌کند تا امروز طی دو مرحله نفراتی از استان معرفی‌شده و تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند و در حال حاضر آمادگی داریم در سال تولید ملی با این شرایط ممنوعیت واردات برخی از اقلام که می‌توانست توجیه کسب‌وکار داشته باشد، از صنعتگر حمایت کنیم وقتی این تعداد صنعتگر داریم شهرداری باید کمک کند تا قوانین حمایتی و کسب‌وکار مناسب ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: در همین راستا در سال جاری تلاش می‌کنیم با کمک معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، سعدالسلطنه را به‌عنوان اولین بازارچه صنایع‌دستی در شورای جهانی صنایع‌دستی یونسکو به ثبت برسانیم.

منبع: ایسنا
پایان نوشتار///