آرمان شهر؛ پیمان محمدی کارشناس حوزه سیاست‌گذاری علم و فناوری با اشاره به تأکیدات مقام رهبری در دیدار با اساتید و پژوهشگران اظهار کرد: به همت وزارت صمت نیازهای بخش صنعت استخراج شده اما هنوز نیازهای حوزه‌های خدمات و کشاورزی احصاء نشده است که ضروری است در این حوزه‌ها نیز نیازهای آن‌ها استخراج شود.
وی افزود: وقتی نیاز بخش صنعت مشخص شد واضح است که جامعه دانشگاهی ما برای حل آن وارد میدان شود با این حال باید سازوکار آن از سوی دولت تعریف شود و نمی‌توان تنها به دلیل تعریف لیستی از نیازها انتظار داشت که دانشگاه در این حوزه‌ها وارد شود.
محمدی یادآور شد: در حال حاضر خلأهای جدی در فضای ارتباط دانشگاه و حوزه اجرا وجود دارد و اولویت‌گذاری‌های استراتژی و تکنولوژی در حوزه اجرایی تعریف نشده است.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: برای مثال در سیاست‌های بالادستی وزارت کشاورزی در خصوص شناسایی خلأهای تکنولوژی در این حوزه تعریفی دیده نمی‌شود که این موضوع آسیب‌ زننده است.
وی ادامه داد: در بخش‌های مختلف این خلأ وجود دارد و نیاز است بازتعریفی از سیاست‌های وزارتخانه‌های مختلف ایجاد شود تا به لحاظ مبنای قانونی، جامعه دانشگاهی بتواند در آن حوزه‌ها ورود داشته باشد.
محمدی با اشاره به اینکه در بخش عرضه یعنی تولید علم مشکل عمده‌ای نداریم چرا که توانمندی لازم در آن وجود دارد بلکه مشکل عمده در حوزه تقاضاست که به‌صورت جدی در آن وارد نشده‌ایم، گفت: تا زمانی که بخش خدمات و کشاورزی نیازهایی که آن‌ها را وابسته به خارج از کشور می‌کند را احصا نکنند، دانشگاه‌ها به دلیل نداشتن شناخت لازم نمی‌تواند در این حوزه ورود جدی و مؤثری داشته باشند.
وی عنوان کرد: مشکل عمده ما در سطح ملی تعریفی است که در حوزه‌های اجرایی برای بودجه آن بخش شده است، چرا که آن بودجه برای کارهای روتین هزینه می‌شود و نیازهای آن به لحاظ راهبردی در حوزه‌های مختلف اولویت‌گذاری نشده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به وجود شهرک‌های صنعتی در سطح استان بیان کرد: باید نیازهای دانشی جامعه خود را بشناسیم تا به‌صورت مستند بخش دانشگاهی در این حوزه وارد شود و در این راه نباید تنها از بخش دانشگاهی انتظار ورود جدی داشت.
کارشناس حوزه سیاست‌گذاری علم و فناوری تأکید کرد: سند آمایش علم و فن‌آوری استان قزوین برای اولین بار در کشور توسط جهاددانشگاهی استان قزوین تدوین و رونمایی شد، باید این سند محور و موتور محرک توسعه استان باشد نه آنکه در حوزه‌های مختلف با نگاهی مغایر با مفاد این سند عمل کرد.
محمدی در پایان خاطرنشان کرد: قزوین اولین استانی بود که در حوزه نگارش سند تحول علم و فن‌آوری خود براساس ظرفیت‌های موجود در آن ورود جدی پیدا کرد بنابراین اگر این سند مبنای عمل برنامه‌ریزی‌های لازم مسئولان قرار نگیرد نشان از کم‌کاری مسئولان دارد و اینکه این سند به‌خوبی تدوین نشده است.

منبع: ایسنا

پایان نوشتار///