آرمان شهر؛ منوچهر حبیبی در جلسه قرارگاه پدافند زیستی و بی و تروریسم استان که پیش از ظهر شنبه در دفتر معاونت اقتصادی برگزار شد اظهار داشت: امروز دشمن در کنار تحریم و فشار اقتصادی به تحرکات بیولوژیک هم رو آورده تا هزینه پنهان ما را بیشتر و مدیران را سرگرم کند و بگوید توان مقابله نداریم.

وی اضافه کرد: مسائلی مانند آفت ملخ، مگس زیتون، گازها و مواد شیمیایی و سمی، می‌تواند یک ابزار تهدید باشد و ما نیز لازم است با تسلط کامل بر مسائل اطلاعات لازم را از بخش‌های مختلف استان در بخش‌های صنعت و کشاورزی داشته باشیم تا بتوانیم تدبیر کنیم.

حبیبی تصریح کرد: مسائل مطرح شده در این جلسات نباید فقط در سطح جلسه با مدیران تعریف شود بلکه لازم است ضمن شناسایی تهدیدات آن را با سایر مدیران و جامعه هدف در میان گذاشته و آموزش لازم را هم پیش بینی کنیم.

وی اضافه کرد: در استان قزوین از مجموع بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی مشخص شده کمتر از ۱۰۰ واحد با مواد شیمیایی کار می‌کنند که همه فعالان آن اعم از مدیران و کارشناسان و کارگران باید توجیه شوند تا حوادث در این واحدها به حداقل برسد.

معاون اقتصادی استانداری قزوین یادآور شد: باید بدانیم در این کارخانه‌ها چه تعداد افراد با گازهای سمی و خطرناک، مانند کلر، مواد شیمیایی سروکار دارند و یا آنها را جابجا می‌کنند و برای مواقع بروز حادثه برنامه ریزی داشته باشیم.

وی گفت: در زمان وقوع سیل یک کارخانه که مواد خطرناک نگهداری می‌کرد تخلیه شد و اگر این کار صورت نمی‌گرفت با یک فاجعه روبرو می‌شدیم.

حبیبی اظهار داشت: مدیران سازمان‌های صنعت، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی، باید توجیه شوند تا در صورت بروز هر گونه حادثه در کارخانه‌های شیمیایی بتوانیم از خسارت جلوگیری کنیم.

حذف گاز کلر از تصفیه خانه‌های آب آشامیدنی و استخرها

وی گفت: در جابجایی کالاهایی مانند گاز کلر، مواد شیمیایی باید احتیاط و دقت لازم صورت گیرد و رانندگان کامیون‌های حامل این اقلام آموزش ببینند و بدانند کالایی که حمل می‌کنند خطرناک است و در جابجایی ایمنی لازم را داشته باشند.

حبیبی اضافه کرد: استفاده از گاز کلر در ضد عفونی کردن آب آشامیدنی شهرها به دلیل رعایت مسائل زیست محیطی تقریباً حذف شده که انتظار داریم این روش در مجتمع‌های آبرسانی روستایی هم از چرخه خارج شود و در استخرها نیز دیگر شاهد استفاده از آن نباشیم.

وی بیان کرد: دشمنان زیادی داریم که باید خود را برای مقابله با تهدیدات مختلف آنها آماده کنیم تا آسیب‌ها به حداقل و صفر برسد.

حبیبی تصریح کرد: باید به سلامت مردم اهمیت دهیم و مراقب باشیم هیچ استخری از کلر استفاده نکند و در شهر صنعتی در یک ماه آینده تصفیه خانه فاضلاب و آب آشامیدنی از کلر استفاده نکند.

مبارزه با آفت ملخ در اولویت باشد

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری قزوین یادآور شد: ملخ‌های مهاجر چند سال است دستگاه‌های اجرایی استان از جمله جهاد کشاورزی را درگیر خود کرده و چند سال هم برداشت زیتون نداشتیم و باید به صورت ریشه‌ای و اساسی ضمن شناسایی کانون آفت برای مبارزه اقدام شود.

وی گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی هم باید حساسیت لازم را داشته باشند تا سلامت و امنیت مردم به خطر نیفتد و اعتبارات را به سمت مبارزه با تهدیدات بیولوژیک هدایت کنند.

منبع: مهر

پایان نوشتار///