آرمان شهر؛ شاید با شنیدن نام شپش ذهن شما به دهه‌های گذشته و درگیری انسان‌ها با این انگل خون‌خوار برگردد، ولی واقعیت این است که در دنیای مدرن و متمدن امروز نیز شپش به یکی از معضلات جامعه و علی‌الخصوص مدارس تبدیل شده است. با آغاز فصل مدارس شاهد این هستیم که حشره‌ای به نام شپش در میان دانش‌آموزان-علی‌الخصوص دانش‌آموزان مقطع ابتدایی- و حتی خانوده‌های آن‌ها شیوع پیدا می‌کند. گرچه به گفته‌ی مسؤولان آمار ابتلا به شپش در مدارس قزوین محرمانه است، اما دغدغه‌ی مقابله با این مشکل در همه‌ی خانواده‌ها وجود دارد.

یک آلودگی به قدمت تاریخ

مژگان عباسی، کارشناس مسؤول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس مرکز بهداشت استان قزوین و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با آلودگی شپش گفت: «آلودگی به شپش جزء شایع‌ترین آلودگی‌های انگلی در دنیا است و قدمت آلودگی به آن به دوران ماقبل تاریخ بر می‌گردد. در کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا، برزیل و هندوستان آلودگی به شپش شایع است. این آلودگی در کودکان و در جنس مؤنث شایع‌تر از بقیه‌ی افراد است. شپش‌های انسانی حشراتی کوچک، بدون بال و خون‌خوار هستند. این حشره مخزن دیگری به جز انسان ندارد، یعنی انتقال شپش انسان فقط از انسان به انسان ممکن است و موجود دیگری نمی تواند به عنوان مخزن آلودگی عمل کند. سه نوع شپش تحت عناوین شپش سر، شپش بدن و شپش عانه ممکن است در انسان ایجاد آلودگی کنند. از راه‌های انتقال شپش سر می‌توان به انتقال مستقیم و غیرمستقیم اشاره کرد. در انتقال مستقیم، تماس مستقیم با فرد آلوده موجب انتقال شپش می‌شود و در انتقال غیرمستقیم تماس با اشیای آلوده‌ای مانند حوله، شانه، کلاه، روسری، مقنعه، چادر نماز و متکا که ممکن است به طور مشترک مورد استفاده قرار بگیرند و یا اگر این‌ها در یک جا روی هم قرار داده شوند، موجب انتقال می‌شود».

چیزی که از گذشته در ذهن ما به وجود آمده این است که اگر کسی مبتلا به شپش سر باشد خارش شدید در ناحیه‌ی سر دارد، عباسی در این رابطه گفت: «خارش سر یکی از علائم آلودگی به شپش سر است، اما افراد آلوده به شپش سر الزامأ دچار خارش نیستند. یعنی ممکن است کسی مبتلا به شپش باشد ولی خارشی در ناحیه‌ی سرش حس نکند و عکس این مسئله هم صادق است، یعنی ممکن است فردی دچار خارش شدید سر باشد ولی مبتلا به شپش نباشد و به دلایل دیگری دچار خارش سر شده باشد. دلیل به‌وجود آمدن خارش در مبتلایان به شپش این است که شپش برای خون‌خواری پوست را سوراخ می‌کند، بزاق خود را در زیر پوست تزریق نموده و با مکیدن خون، مواد زاید را دفع می‌کند. تلقیح مواد زاید و بزاق به زیر پوست منجر به ایجاد برآمدگی قرمز رنگ خارش‌داری می‌شود».

هرساله با آغاز سال تحصیلی مسئله‌ی شپش برای خانواده‌ها تبدیل به بحران می‌شود

با بازگشایی مدارس بحث شپش در بین خانواده‌ها و علی‌الخصوص خانواده‌هایی که فرزندان دختر دبستانی دارند داغ می‌شود. این موضوع به دلیل سفرهای تابستانی به روستاها و یا سفرهای برون‌استانی و حضور در اماکنی مانند هتل‌ها و مسافرخانه‌ها است که بعضأ بهداشت عمومی و حتی فردی در آن‌ها به‌طور کامل رعایت نمی‌شود. هم‌چنین از دلایل دیگر شیوع شپش در پاییز و علی‌الخصوص در مهر ماه، تجمع یک‌باره‌ی دانش‌آموزان در مدارس و نیز ازیاد لباس‌هایی نظیر کاپشن و گرم‌کن در این فصل از سال است. دکتر عین‌الله صادقی نیارکی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در این رابطه گفت: «شپش یا پدیکلوز هر ساله در آغاز سال تحصیلی در مدارس به یک معضل تبدیل می‌شود. این مسئله ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی توسط خانواده‌ها و دانش‌آموزان است. تقاضایی که از خانواده‌ها داریم این است که وقتی در تعطیلات به مسافرت می‌روند و در هتل‌ها یا مسافرخانه‌ها و باغ ویلاها اقامت می‌کنند حتمأ وسایل شخصی نظیر ملحفه با خود به‌همراه داشته باشند، زیرا شیوع شپش از همین مسافرت‌ها و عدم رعایت موارد بهداشتی ناشی می‌شود. با شروع فصل مدارس و تماس دانش‌آموزان با یکدیگر این آلودگی به‌سرعت در مدارس منتقل می‌شود. هم‌چنین استفاده از چوب‌رختی همگانی در مدارس یکی دیگر از دلایل شیوع و انتقال این انگل است و در این رابطه از والدین تقاضا داریم حتمأ در کیف دانش‌آموزان یک کاور مخصوص قرار دادن کاپشن یا گرم‌کن قرار دهند که اگر فردی در کلاس آلوده به شپش است از این طریق به افراد دیگر منتقل نشود. از دیگر وظایف والدین این است که وقتی دانش‌آموزان از مدرسه به منزل باز می‌گردند، موهای دانش‌آموزان را بررسی و نظارت کنند که اگر دانش‌آموزی به هر دلیلی دچار این آلودگی شده باشد سریعأ نسبت به درمان آن اقدامات لازم به عمل آید».

راه درمان

از دیگر راه‌های تشخیص آلودگی به شپش، معاینه توسط افراد توانمند در این حوزه و آغاز درمان در صورت ابتلا است. عباسی در این زمینه گفت: «ممکن است پوسته یا شوره‌ی سر با تخم شپش یا اصطلاحأ رشک اشتباه گرفته شود و افرادی که معاینه‌ی موها به منظور تشخیص شپش سر را انجام می‌دهند باید توانایی این مسئله را داشته باشند. از راه‌های درمان این آلودگی می‌توان استفاده‌ی صحیح از شامپوی پرمترین یا لوسیون دایمتیکون را نام برد. این شامپو تنها بر روی خود حشره تأثیر می‌گذارد و تخم‌های حاصل از آن را از بین نمی‌برد. افرادی‌که از این شامپو یا لوسیون استفاده می‌کنند باید حتمأ به دستورالعملی که در داخل جعبه موجود است دقت کنند، زیرا شامپوهای مختلف دستورالعمل‌های متفاوتی دارند که لازم است جهت تأثیرگذاری بیشتر، طبق دستور شرکت سازنده‌ی آن‌ها عمل نمود. نکته‌ی حائز اهمیت در رابطه با شامپوی پرمترین این است که قبل و بعد از استفاده‌ی آن نباید از شامپوهای نرم‌کننده استفاده شود، زیرا نرم‌کننده‌ها اثرات این شامپو را کاهش می‌دهند».

کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با راهکارهای پس از استفاده از شامپو افزود: «پس از استفاده از شامپوهای مخصوص شپش، باید از شانه‌های دندانه‌ریزی که معمولأ خود شامپوها در جعبه‌شان دارند استفاده نمود و شپش‌های مرده و تخم ‌شپش‌ها را از موها جدا کرد. علاوه بر استفاده از شامپو، رشک‌زدایی نیز اهمیت به‌سزایی دارد زیرا شامپوها توان جداسازی کامل رشک‌ها از مو را ندارند و پس از درمان با شامپو لازم است نسبت به جدا کردن رشک‌ها اقدام نمود. به این منظور از سرکه‌ی بهداشتی با غلظت پنجاه درصد بر روی موها استفاده شود. یعنی بر حسب حجم مو، مثلأ یک پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و به‌طور کامل روی موها ماساژ دهند و پس از بیست الی سی دقیقه با آب و شانه‌ی دندانه‌ریز شانه کنند. سرکه باعث نازک‌تر شدن دیواره‌ی تخم حشره و راحت‌تر جدا شدن آن از موی سر می‌شود. پس از خشک شدن موها نیز باید نسبت به جداکردن تک‌تک رشک‌های باقی‌مانده روی موها اقدام شود. هم‌چنین تمام البسه و وسایلی که تا ۴۸ ساعت قبل توسط فرد آلوده مورد استفاده قرار گرفته مثل لباس، رخت‌خواب، حوله و وسایلی از این قبیل باید در آب ۵۰ تا ۶۰ درجه در ماشین لباس‌شویی شسته شده یا به مدت ۵ دقیقه در این دما جوشانده شده یا جهت شستشو به خشک‌شویی سپرده شوند. اگر هم شستشوی معمولی بر روی آن‌ها انجام می‌شود حتمأ باید پس از شستشو اتوکشی شوند. اما اگر وسایلی باشند که امکان شستشو برای آن‌ها وجود ندارد، باید دو هفته در کیسه ی نایلویی در بسته قرار داده شوند تا حشرات و تخم‌هایی که احتمالأ بر روی آن‌ها وجود دارد از بین بروند. در رابطه با مبلمان، فرش یا صندلی ماشین هم می‌توانیم از جاروبرقی استفاده کنیم».

نکته‌ی حائز اهمیت این است که پس از انجام تمام مراحل ذکر شده، پس از دو هفته فرد آلوده باید مجدد مورد معاینه قرار گیرد تا از برطرف شدن مشکل وی اطمینان حاصل شود و مسئله‌ی اساسی‌تر این‌که وقتی یک نفر در خانواده آلوده به شپش باشد، حتمأ لازم است اطرافیان وی نیز مورد معاینه قرار گیرند تا در صورت ابتلا، درمان هم‌زمان بر روی آن‌ها نیز انجام شود.

آمار ابتلا به شپش در قزوین محرمانه است!

در فصل پائیز خانواده‌هایی که دارای دانش‌آموزان دبستانی هستند ذهنشان بسیار درگیر مسئله‌ی شپش است، زیرا به معضلی استرس‌زا برای والدین تبدیل می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی آماری در زمینه‌ی درصد ابتلا به شپش در میان دانش‌آموزان استان قزوین به خبرنگار ما ارائه نداد و این آمار را محرمانه اعلام کرد، ولی چیزی که از گزارش‌های مردمی منتقل می شود این است که شیوع این حشره در عصر حاضر بین تمام اقشار جامعه به مراتب بالاتر از گذشته است. صادقی نیارکی در این خصوص گفت: «در تمام استان‌ها این وضعیت هر ساله مشاهده می‌شود و این موضوع تنها مختص استان قزوین نیست. بحث شپش از قدیم‌الایام بین مردم مطرح بوده، اما سطح فرهنگ و اطلاعات مردم در گذشته پایین‌تر از حالا بوده و در گذشته مردم اهمیت چندانی به این موضوعات نمی‌دادند، اما ما اکنون ذره‌بین گذاشته‌ایم و این معضل را رصد می‌کنیم، شاید در گذشته وضع خیلی بدتر از حالا بوده، ولی آن زمان نه مراقب سلامتی وجود داشته و نه معایناتی در مدارس انجام می‌شده است. اگر هم مواردی از این انگل بین خانواده‌ها وجود داشته، والدین با توجه به اطلاعاتی که داشتند خود‌درمانی می‌کردند». عباسی نیز در این زمینه گفت: «درست است که آلودگی به شپش در سال های اخیر خیلی سروصدا کرده، اما برای ما که آمار این آلودگی را داریم، این گونه نیست که شیوع آن بیشتر شده باشد. سر و صدای شپش در سال‌های اخیر به این دلیل است که سیستم‌های مراقبتی ما طی سال‌های اخیر در این خصوص افزایش یافته و وقتی مراقبت بیشتر می‌شود بالطبع شناسایی و معاینات و تشخیص‌ها نیز افزایش می‌یابد».

مقابله با شپش به‌صورت سالانه به والدین آموزش داده می‌شود

از شواهد چنین بر می‌آید که این مشکل در سراسر کشور به‌صورت یکسان وجود دارد و تنها مختص استان قزوین نیست، اما در حالت کلی آلودگی به این انگل در سراسر کشور در میان دانش‌آموزان دختر بیش از دانش‌آموزان پسر و در میان دانش‌آموزان مقطع ابتدایی بیش از دانش‌آموزان مقاطع بالاتر است و به اذعان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و معاونت تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قزوین این یک الگوی سراسری است. مهم‌ترین نکته در این خصوص، آموزش همگانی و فرهنگ‌سازی رعایت بهداشت فردی در این زمینه است. دستگاه‌های مربوطه نیز باید اقدامات و مراقبت‌های لازم جهت پیشگیری و هم‌چنین ارائه‌ی راه‌کارهای لازم به خانواده‌ها و مدارس در این خصوص را در دستور کار خود قرار دهند. صادقی نیارکی اقدامات آموزش و پرورش در این زمینه را به این صورت شرح داد و گفت: «آموزش و پرورش سالیانه یک بار در نواحی و مناطق مختلف برای والدین و معلمین جلسات دانش‌افزایی برگزار می‌کند و راه‌های پیشگیری و درمان این آلودگی را از طریق اداره‌ی بهداشت به والدین آموزش می‌دهد. معلمینی که طول سابقه‌ی همکاری‌شان با ما بیشتر است نیز به دفعات این آموزش‌ها را دیده‌اند. وظیفه‌ی ما در آموزش و پرورش غربال‌گری و شناسایی این مسئله است که اگر به موارد مشکوکی برخورد شد به مراکز بهداشتی و درمانی جهت درمان ارجاع داده شوند». کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در رابطه با اقداماتی که در این زمینه در مدارس انجام داده‌اند گفت: «همکاران ما جهت معاینه‌ی موهای دانش‌آموزان به مدارس مراجعه می‌نمایند و علاوه بر آن در صورتی‌که اولیای مدارس مواردی از آلودگی را گزارش نمایند مراجعه به مدارس صورت می‌گیرد».

مرخصی اجباری مبتلایان ممنوع است

نکته‌ی پایانی ماجرا این است که متأسفانه دیده شده در برخی مدارس استان، مدیران مراکز آموزشی در برخی مناطق به دانش آموزانی که آلوده به شپش هستند مرخصی اجباری می‌دهند. به‌این‌ترتیب دانش‌آموز پس از درمان و بازگشت مجدد به مدرسه احساس ناخوشایند و خجالت‌زده‌ای خواهد داشت و ممکن است در گروه دوستان و هم‌سالان در وضعیت نامناسبی قرار گیرد و منزلت اجتماعی او آسیب ببیند. معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در این رابطه گفت: «هیچ مدرسه‌ای حق ندارد دانش‌آموزانی را که مبتلا به شپش هستند حتی برای مدتی کوتاه از تحصیل و آموزش محروم کند و به مدرسه راه ندهد. همکاران ما در مدارس باید افراد ابتلا را برای درمان به مراکز بهداشتی ارجاع دهند و اولیا را متعهد کنند که رصد و درمان دانش‌آموزان مبتلا را ادامه دهند تا برای دیگر دانش‌آموزان مشکلی به وجود نیاید، وگرنه اخراج موقت دانش‌آموزان مبتلا راه‌حل مناسبی برای این مسئله نیست».

منبع: فارس

پایان نوشتار///