آرمان شهر؛ روز شنبه، روزنامه ‘ انرژی ورلد’ در گزارشی نوشت: این واردات در مدت مشابه سال قبل ۱.۸۹ میلیون تن نفت خام بوده است.
بر اساس گزارش این سازمان، در هفت ماه اول سال مالی جاری، واردات نفت از ایران با ۳۸.۴۱ درصد افزایش به ۱۷.۶۲ میلیون تن نفت خام رسید. از نظر ارزش، واردات نفت خام هند از ایران با ۱۰۰ درصد افزایش به ۹.۱۶ میلیارد دلار در هفت ماه گذشته رسید.
این افزایش واردات نفت هند از ایران با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران انجام شده است. پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه (اردیبهشت)، این کشور به سایر ملت ها فشار وارد کرده است تا واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند. بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت (۱۵ مرداد) اجرایی شدند درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر (۱۳ آبان) به اجرا گذاشته شدند.
آمریکا اواخر ماه گذشته با اعطای معافیت به ۸ کشور از جمله هند جهت ادامه واردات نفت از ایران موافقت کرد.
واشنگتن پیش از این اعلام کرده بود که تنها به کشورهایی معافیت خواهد داد که واردات نفت خود از ایران را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.
در همین حال شرکت نفت هند که بزرگ ترین مشتری هندی نفت ایران می باشد اعلام کرده است قصد دارد در سال جاری به تمام قرارداد خود با ایران عمل کند. بر اساس این قرارداد، شرکت نفت هند روزنه ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام از ایران نفت وارد خواهد کرد.
عراق در دوره آوریل تا اکتبر(فروردین تا مهر) سال ۲۰۱۸، همچنان به عنوان بزرگ ترین صادر کننده نفت به هند باقی ماند. پس از این کشور عربستان سعودی در جایگاه دوم قرار دارد.
واردات نفت هند از عراق در ماه اکتبر از نظر حجم با ۱۸.۳۲ درصد افزایش به ۴.۳۹ میلیون تن نفت خام و از نظر ارزش با ۷۵.۷۳ درصد به ۲. ۳۹ میلیارد دلار افزایش یافت.
همچنین واردات نفت هند از کشور عربستان سعودی در مدت مشابه با ۱۳ درصد کاهش به ۳.۰۵ میلیون تن نفت خام رسید. از نظر ارزش، این واردات با ۳۲ درصد افزایش به ۱.۸۹ میلیارد دلار در ماه اکتبر رسید.
هزینه کل واردات نفت هند در هفت ماه اول سال مالی جاری به دلیل افزایش قیمت نفت با ۵۶ درصد رشد به ۷۰.۳میلیارد دلار رسید.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد. هند یکی از معدود کشورهایی بود که در دوران تحریم‌ها به خرید نفت از ایران ادامه داد.
این کشور به دلیل پیشرفت سریع اقتصادی، افزایش طبقه متوسط جامعه و افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری بسیار به انرژی احتیاج دارد.
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۴۰ هند یک چهارم از انرژی تولیدی در جهان را مصرف کند.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///