آرمان شهر؛ شاید مصرف چند برابری نان ایران نسبت به میانگین جهانی و یا جمعیت رو به افزایش کشور در سال هایی سبب شد تا گندم و رسیدن به خودکفایی در تولید آن به یک مسئله استراتژیک و حیاتی در کشور تبدیل شود تا جائی که رسیدن به خودکفایی در تولید گندم در چندین و چند سال متوالی با برنامه ریزی های جامع و کامل به وقوع پیوست.

از این رو سیاست های حمایتی، طرح های تضمینی خرید محصولات کشاورزی، افزایش برنامه های نظارتی برای جلوگیری از صادرات گندم و طرح های این چنینی با هدف تامین امنیت غذایی کشور در دستور کار قرار گرفت.

این افزایش حمایت از کشت گندم در استان قزوین نیز موجب توسعه سطح زیر کشت قزوین شد و در سال زراعی جاری145 هزار و 605 هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت محصول گندم رفته که از این میزان 92هزار و 671 هکتار گندم آبی و 48هزار و 934 هکتار گندم دیم است

وقتی پای دلالان از مزارع گندم کوتاه شد

با اعلام قیمت خرید تضمینی گندم درکشور با وجود احتمال افزایش جدی قیمت در محصول گندم کشاورزان با افزایش جزئی قیمت محصول مواجه شدند، مسئله ای که نگرانی برای تمایل کشاورزان به فروش محصول به دلالان و سودجویان را بالا برد.

این در حالی است که با توجه به سیل و خسارات وارد شده در روزهای نخست امسال نگرانی در خصوص کاهش تولید محصول گندم در کشور سبب شده بود تا حساسیت های فراوانی برای جلوگیری از عرضه خارج از شبکه گندم در کشور وجود داشته باشد.

در این شرایط تسهیل دسترسی کشاورزان به مراکز خرید تضمینی گندم و ارائه طرح های تشویقی و نظارتی برای جلوگیری از کاهش خرید تضمینی گندم در استان های کشور از جمله قزوین اجرایی شد.

افزایش مراکز خرید تضمینی گندم، سهولت کار گندم کاران

فرزاد خوش اخلاق مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در این خصوص  در گفت و گو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: امسال بیش از 27مرکز خرید تضمینی گندم به منظور سهولت دسترسی کشاورزان به مراکز خرید تضمینی دراستان قزوین فعالیت خرید گندم را انجام می دهند.

وی افزود: این مراکز از ساعت 8 صبح تا 20 آماده خریداری گندم از کشاورزان استان قزوین هستند .

خوش اخلاق گفت: قزوین، البرز و آبیک هر کدام 4 مرکز و تاکستان، بوئین زهرا و آوج هر کدام با 3 مرکز خرید آماده خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان هستند.

کاهش ضایعات تولید گندم در استان قزوین در دستور کار جدی

خوش اخلاق همچنین اظهار داشت: سالانه بخشی از گندم تولیدی استان قزوین در عملیات برداشت دچار ضایعات می شود که امسال با توجه به حساسیت موضوع در این حوزه ورود جدی پیدا کردیم و با استقرار بیش از 450 دستگاه کمباین در استان قزوین عملیات برداشت از مزارع استان انجام شد.

وی بیان کرد: همچنین 8 اکیپ به منظور کنترل ضایعات و استانداردهای روند برداشت در مزارع استان قزوین عملیات برداشت گندم را مورد نظارت قرار دادند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: هر ساله یکی از دلایل حضور دلالان در خرید تضمینی گندم مسئله عدم خرید گندم آفت زده و غیر استاندارد از کشاورزان است که امسال با اختصاص یک مرکز خرید به این نوع از گندم اجازه حضور دلالان را دادیم.

ردپای دلالان در مزارع گندم

با افزایش نظارتهای سازمان جهاد کشاورزی قزوین و برخورد جدی با حضور دلالان در مزارع گندم اما با شایعاتی مبنی بر نقش دلالان در آتش سوزی های مزارع گندم استان قزوین قوت گرفت. شایعاتی که اگرچه تا واقعیت و اثبات آن کیلومترها فاصله اما به گفته برخی ازکشاورزان احتمال آن نیز دور از ذهن نبود.

تا جائی که یکی از کشاورزان استان قزوین در این خصوص در پیامی به خبرگزاری تسنیم گفته است: وقتی یکی از دلالان برای خرید محصول من با قیمتی بالاتر مراجعه کرد اما خوشحال شدم اما بعد ترسیدم چون هشدارهای زیادی در خصوص عدم همکاری با دلالان دیده بودم ونهایتا به آن دلال جواب نه دادم که روز بعد مزرعه من به آتش کشیده شد، البته هیچ کس نتوانست ثابت کند کار چه کسی بود اما نقش دلالان هم کمرنگ نبود، بعد ازآن ماجرا برخی از کشاورزان از این اتفاق ترسیده بودند .

دپو محصول برای کارخانجات هدف دلالان گندم

فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اما در این خصوص معتقد است با توجه به سخت گیری هایی که در خصوص صادارت گندم و انتقال آن حتی به استان های مختلف کشور وجود دارد هدف دلالان گندم در استان قزوین دپو گندم برای فروش در بازار آزاد در فصول سرد سال و تامین نیاز کارخانجات با پایه آرد است.

وی گفت: دلالان گندم به خوبی می دانند با حساسیت های ایجاد شده و نظارت های دقیق امکان خروج گندم حتی از استان نیز وجود ندارد از این رو با برنامه دپو در استان قزوین با تعدادی از کشاورزان وارد مذاکره شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: البته در خصوص حضور دلالان فقط شنیده ها و برخی از شواهد موجود است اما در این خصوص رد پای محکمی برای اثبات حضور و ارائه به محاکم پیدا نشد اما دستگاه های نظارتی ما با حساسیت زیاد پیگیر حل مسئله هستند.

کشاورزان و دولت همراه با هم برای تامین امنیت غذایی کشور

با وجود خرید با قیمت های بالاتر از سوی دلالان اما خوشبختانه امسال کشاورزان با کمال میل با دولت برای خرید تضمینی گندم همکاری کردند ودولت نیز امسال با پرداخت به موقع بدهی گندم کاران خوش قولی خود را به اثبات رساند.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین در این خصوص اظهار داشت: تاکنون بیش از 92 درصد بدهی گندم کاران پرداخت شده است و کشاورزان امسال در کمتر از 10 روز پول محصول خود را دریافت کردند.

خمسه بیان کرد: با وجود مشکلات متعدد اقتصادی دولت که امروز در همه بخش ها قابل مشاهده است اما امروز بیش از 260 میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است.

همه با هم در مسیر پیشرفت

 امسال گندم کاران محصول خودرا با قیمت پایین تر فروختند و دولت نیز با خوش قولی زودتر از موعد همیشگی بدهی این گندم کاران را پرداخت کرد؛ ماجرایی که نمایی جذاب از همراهی در مسیر پیشرفت در کشور به تصویر کشیده است.

منبع: تسنیم

پایان نوشتار///