آرمان شهر؛ حسن پسندیده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین گفت: پرندهٔ هما از جمله پرندگان شاخص استان قزوین است که به‌عنوان نماد تنوع زیستی استان محسوب می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین زیستگاهی که این پرنده در آن حیات دارد، منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ طارم و منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ الموت است.

پسندیده ادامه داد: استان قزوین از منظر زیست‌محیطی این گونهٔ خاص، در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار دارد.

این مسؤول در رابطه با تعداد این گونهٔ زیستی در استان اظهار کرد: به این صورت نیست که تعداد این گونه‌ها قابل سرشماری و مشخص باشد، اما در بازدیدهای مختلفی که همکاران ما در مناطق مختلف دارند این گونه را مشاهده نموده‌اند.

وی بیان کرد: هما جزء گونه‌های شاخص منطقه است و اساساً در چرخه‌های زیستی وجود این نوع گونه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: هر استانی گونه‌ای را به‌عنوان گونهٔ شاخص استان خود معرفی می‌کند که آن گونه، نماد تنوع زیستی استان موردنظر است؛ نماد تنوع گونهٔ زیستی استان قزوین نیز پرندهٔ هما است که جزو پرندگان شکاری محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اضافه کرد: دلیل این‌که این گونه‌ها به‌عنوان نماد تنوع زیستی استان‌ها انتخاب می‌شوند، خاص بودن آن‌ها است که در هر منطقه‌ای یافت نمی‌شوند و از منظر ارزش‌های تنوع زیستی حائز اهمیت هستند.

وی ضمن اشاره به دیگر شاخص‌های مهم تنوع زیستی استان، اذعان کرد: پرندهٔ هما از گونه‌های شاخص پرندگان موجود در استان قزوین است و از دیگر شاخص‌های مهم تنوع زیستی گونه‌های جانوری در استان می‌توان به پلنگ و خرس اشاره کرد.

پسندیده در ادامه عنوان کرد: البته این گونهٔ زیستی در استان‌های دیگر نیز وجود دارد، اما قطعاً به این تراکم و این تعداد نیست، به این معنا که گونهٔ هما جزء گونه‌هایی است که در استان قزوین با تراکم بالا وجود دارد.

وی در پایان گفت: زیستگاه این پرنده مناطق کوهستانی و مرتفع است که جایگاه برجسته‌ای نیز در ادبیات ایران‌زمین دارد.

منبع: فارس

پایان نوشتار///