داخلی » سیاست » مهم‌ترین اخبار
کد خبر : 12064
چهارشنبه - ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴

واکنش شورای نگهبان به اظهارات یک نماینده مجلس: از مصوبات مبارزه با فساد استقبال می کنیم

اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان با ارائه توضیحاتی درباره شبهه مطرح شده در خصوص عملکرد این شورا درطرح‌های ضد فساد تاکید کرد: شورای نگهبان از تصویب هر مصوبه ای در راستای مبارزه با فساد استقبال می کند.

واکنش شورای نگهبان به اظهارات یک نماینده مجلس: از مصوبات مبارزه با فساد استقبال می کنیم

آرمان شهر؛ اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان با ارائه توضیحاتی درباره شبهه مطرح شده در خصوص عملکرد این شورا درطرح‌های ضد فساد تاکید کرد: شورای نگهبان از تصویب هر مصوبه ای در راستای مبارزه با فساد استقبال می کند. یکی از این نمایندگان گفته بود: چند بار تلاش کردیم قانون سازمان بازرسی را در مجلس هفتم اصلاح کنیم و این سازمان را برای مبارزه با فساد مستعد کنیم؛ ولی شورای نگهبان آن را رد ‌کرد. ما حتی می‌گفتیم که آنها شاید بتوانند نقش دادستان را ایفا کنند و به‌عنوان جایگزین دادستان در دادگاه دفاع کنند، ولی شورای نگهبان چنین اجازه‌ای را نداد.

به گزارش «آرمان شهر»، در بخشی از اطلاعیه اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان آمده است: در پی طرح مسائلی در یکی از رسانه ها درباره یک طرح احتمالی و اعلام مخالفت شورای نگهبان با تصویب طرح های ضد فساد (در مجلس) به نقل از یکی از نمایندگان مجلس اعلام می شود شورای نگهبان به عنوان نهاد پاسدار قانون اساسی و موازین شرع به حکم قانون اساسی «مبارزه با کلیه‏ مظاهر فساد» (بند ۱ اصل سوم) را وظیفه‌ حکومت دانسته و مصوباتی که در راستای این هدف مقدس تصویب شوند را به شرط عدم مغایرت با سایر اصول قانون اساسی و موازین شرع، مورد تأیید قرار داده است و پس از این نیز انشاءالله همین‌گونه خواهد بود.
در این اطلاعیه با تاکید براین که ملاک و معیار شورای نگهبان در بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی قانون اساسی و موازین شرع است، تصریح شده است:شورای نگهبان در صورتی که مصوبات مجلس را مغایر اصول قانون اساسی یا موازین شرع تشخیص ندهد، عدم مغایرت مصوبه را اعلام کرده و مصوبه تبدیل به قانون می‌شود.
در ادامه این اطلاعیه تاکید شده است: شورای نگهبان با توجه به صلاحیت‌های قانونی خود صرفاً بعد از تصویب مصوبه در مجلس شورای اسلامی در خصوص آن اعلام‌نظر می‌کند و پیش از تصویب مجلس در خصوص هیچ مصوبه‌ای اظهارنظر نمی‌کند.
در این اطلاعیه همچنین آمده است: به موجب اصل ۴۹ قانون اساسی «دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت‌، قمار‌، سوءاستفاده از موقوفات‌، سوءاستفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی‌، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی‌، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت‌المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به‌وسیله دولت اجرا شود.» بر این اساس مجلس می‌تواند با لحاظ این اصل و سایر اصول قانون اساسی اقدام به تصویب قانون نماید و در صورتی که مصوبه مجلس مغایر قانون اساسی و موازین شرع نباشد با ایراد شورای نگهبان مواجه نخواهد شد.
اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان در این اطلاعیه یادآور شد که نهاد شورای نگهبان در راستای پاسداری از ارزش‌‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران و قانون اساسی جمهوری اسلامی به‌ ویژه نیل به عدالت در همه‌ حوزه‌ها و مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، آمادگی خود را برای تحقق این اهداف عالیه در چهارچوب موازین اسلامی و قانون اساسی اعلام می‌دارد و از تصویب هر مصوبه‌ای در این راستا در حیطه‌ صلاحیت‌های مجلس شورای اسلامی استقبال می‌کند.
به گزارش ایرنا ، چند نفر از نمایندگان مجلس در ماه های اخیر در زمینه «وضعیت فعلی مبارزه با فساد» و «دلایل لزوم تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» گفت و گوهایی کردند .
یکی از این نمایندگان در گفت و گویی اظهارداشت : ۶ سال از عمر طرح سازمان مبارزه با فساد می‌گذرد و بیش از چهار سال است که دولت مستقر شده، ولی توفیقی برای امر مبارزه با فساد نداشته است.
وی همچنین گفت:چند بار تلاش کردیم قانون سازمان بازرسی را در مجلس هفتم اصلاح کنیم و این سازمان را برای مبارزه با فساد مستعد کنیم؛ ولی شورای نگهبان آن را رد ‌کرد. ما حتی می‌گفتیم که آنها شاید بتوانند نقش دادستان را ایفا کنند و به‌عنوان جایگزین دادستان در دادگاه دفاع کنند، ولی شورای نگهبان چنین اجازه‌ای را نداد.

 

پایان نوشتار///