آرمان شهر؛ طبق آخرین آمارهای منتشرشده رسمی از سازمان تأمین اجتماعی تنها در سال گذشته،‌ بیش از ۲۱ هزار مورد حادثه حین کار در ایران روی داده است که منجر به فوت بیش از هزار و صد تن در جریان این حوادث شده است؛ به‌زبان ساده‌تر یعنی هر روز پنج کارگر که صبح را به امید کسب روزی از خانه بیرون می‌آیند، دیگر هیچ‌وقت به کانون خانواده‌هایشان باز نمی‌گردند.

بر اساس همین گزارش‌ها آمار مرگ و میر ناشی از حوادث کار در شش ماهه نخست سال جاری نه تنها کاهش نداشتهف بلکه، در سطح ملی با رشد ۲۴ درصدی و در سطح استان با رشد ۱۸ و نیم درصدی روبه‌رو بوده است.

رشد ۱۸ و نیم درصدی حوادث ناشی از کار

مدیر کل پزشکی قانونی استان از مصدومیت ۶۴۶ نفر در جریان حوادث ناشی از کار در استان خبر داد و سال گذشته را سالی پرخطر در حوزه کار نام برد.

بهزاد ولیزاده با اشاره به فوت ۲۴ تن در حوادث ناشی از کار در این سال، سهم مردان را بیش از ۹۶ و نیم درصد برشمرد.

وی همچنین از رشد ۱۰ درصدی مصدومیت بانوان شاغل یاد کرد و خاطر نشان کرد: در این مدت ۲۱ زن نیز با موضوع مصدومیت ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی استان قزوین مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ده درصد رشد داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین از کاهش ۷/۶ درصدی حوادث کار منجر به فوت در قزوین خبر داد و گفت: تعداد افراد فوت‌شده در حوادث ناشی از کار سال گذشته در قزوین به نسبت به سال ۹۶ نزدیک به ۸ درصد کاهش داشته است.

سقوط از ارتفاع در صدر حوادث ناشی از کار در قزوین

رئیس سازمان بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین سقوط از ارتفاع را مهم‌ترین عامل حوادث ناشی از کار در استان اعلام و اظهار کرد: گیرکردن لای دستگاه و ماشین‌آلات، سوختگی و برق‌گرفتی، برخورد ماشین‌آلات و… از جمله دیگر عوامل حوادث کار در کارگاه‌ها  است که عمده دلایل بروز آن  نظارت‌نکردن کارفرمایان بر کارگاه‌ها و رعایت‌نشدن اصول ایمنی توسط کارگران با ۴۵ درصد نسبت به سایر موارد است.

محمد علیخانی بی احتیاطی کارگران با ۳۰ درصد و شرایط نا ایمن کارگاهی را با ۲۵ درصد به‌ترتیب مهم‌ترین علت‌های وقوع حوادث کار برشمرد.

وی همچنین با اشاره به کاهش ده درصدی آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار این رقم را در شش ماهه نخست امسال ۹ تن اعلام کرد.

رئیس بازرسی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی قزوین از برگزاری ۲ دوره آموزش کارفرمایی، سه دوره آموزش کارگری و ۲ دوره آموزش مسئولان ایمنی  خبر داد و بر نقش آموزش کارگران و کافرمایان بر کاهش این دست از حوادث تاکید کرد.

علیخانی حوزه ساختمان را با پنج مورد فوتی خطرآفرین‌ترین بخش کارگری در استان نام برد و البته بر بازرسی مستمر از کارگاه‌های مشمول قانون کار توسط بازرسان این اداره کل تأکید کرد و خاطر نشان کرد:  اگر اصول و مقررات ایمنی کار در این کارگاه‌ها رعایت نشود، با اخطار به کارفرما برای رفع نواقص ایمنی اقدام خواهد شد.

وی گفت: بر اساس قانون مسئولیت رعایت ضوابط ایمنی در کارگاه‌ها برعهده کارفرمایان است و آن‌ها می‌بایست در این خصوص اهتمام نموده و در این راستا فرهنگ‌سازی لازم در جامعه صورت پذیرد.

علیخانی گفت: متأسفانه بسیاری از صنایع ما فرسوده است و جهت ارتقای ایمنی می‌بایست نوسازی گردد و روش‌های قدیمی جای خود را به روش‌های نوین در جهت ارتقای سطح ایمنی دهند.

بازرسی‌ها باید فعال‌تر شود

هر چند با توجه به آمار اعلام‌شده به‌نظر می‌رسد نه برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نه نظارت‌های پیوسته بازرسان اداره کار نتوانسته دردی از آلام این روزهای جامعه کارگری را در این بخش بکاهد.

علی مرادی فعال کارگری با بیان این مطلب که آمار‌ها در این بخش دقیق نیست گفت: به‌دلایلی مانند خارج‌بودن کارگاه‌های کمتر از ۱۰ تن از شمول قانون کار این آمارها دقیق نیست.

وی با اشاره عدم نظارت دقیق بازرسین اداره کار تصریح کرد: قانون کار برای بازرسان کار ضوابطی تعیین کرده است مانند: بازرسی از کارگاه ها،‌ مغازه‌ها و کارخانه‌ها، اما، متأسفانه هیچکدامشان به دلایلی همچون محدودیت تعداد بازرسان صورت نمی‌گیرد.

وی با انتقاد از افزایش مرگ‌ و میر کارگران به‌خاطر حوادث ضمن کار،  فقدان امکانات و وسایل ایمنی، نبودن برنامه‌های آموزشی لازم و ساعات کار طولانی که منجر به پایین‌آمدن تمرکز کارگران می‌شود را از دلایل بروز این حوادث ناشی از کار برشمرد.

مرادی گفت: متأسفانه در برخی موارد شاهد آن هستیم که کارفرمایان توجهی به ایمنی فضای کسب و کار نداشته و به جای آن که به فکر جان کارگران و تأمین اصول ایمنی کار باشند، به فکر سودافزایی سرمایه هستند که باید برای جلوگیری از بروز مخاطرات در فضای کار نقش بازرسی‌ها پررنگ‌تر از قبل باشد.

کارگران ساختمانی مشمول بیمه هستند

 مدیرکل تامین اجتماعی استان با اشاره اجباری‌بودن بیمه برای کارگران ساختمانی طبق قانون گفت:  طبق قانون کارگران شاغل در کار‌های ساختمانی اعم از ایجاد، توسعه، تجدید بنا و تخریب مربوط به آن، نزد سازمان در مقابل حوادث بیمه خواهند بود.

سیروس نصیری افزود: بنابراین حوادث کلیه کارگران و مالکین مشروط به اینکه اشتغال آنان در کار ساختمانی، حین وقوق حادثه از هر حیث مورد تأیید باشد و در صورت وجود مدارک از قبیل “پروانه ساختمانی و برگ پرداخت حق بیمه مربوطه” قابل بررسی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، کارگر ساختمانی به فردی اطلاق می‌شود که به‌نحوی در رابطه با ایجاد ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و تخریب ساختمان به‌طور مستقیم اشتغال داشته و مشمول مقررات خاص از نظر بیمه و بازنشستگی نبوده و همچنین دارای کارت مهارت فنی معتبر از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای باشد و در صورت بروز حادثه این قبیل افراد در صورت وجود پروانه ساختمانی معتبر، کارت مهارت فنی و برگ پرداخت و با رعایت سایر ضوابط مربوطه می‌توانند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند.

کار در محیط‌های صنعتی همواره با مخاطرات ایمنی همراه است ، لذا، برای  حفاظت از نیروی کار، ضروری است قوانین و مقررات مربوط به ایمنی در محیط کار به شکل دقیق‌تری اجرایی شود و با  آموزش اصول ایمنی، ارتقای سطح دانش، فرهنگ ایمنی و آشنایی بیش‌تر کارگران با علل بروز حوادث و بیماری‌های ناشی از کار، شرایط کار بهبود یافته تا شاهد کاهش حوادث و بیماری‌های ناشی از کار در کارگاه‌ها باشیم.

خبرنگار: هیوا آزادی

پایان نوشتار///