آرمان شهر؛ از پله‌های ساختمان مرکز روزانه توانبخشی ناشنوایان پرنیان که بالا می‌روم، دختران و پسرانی را می‌بینم که بر روی صندلی‌ها نشسته و نگاهشان با دقت به فردی است که ایستاده و با تکان دادن دست‌هایش با آنها سخن می‌گوید و آنها هم با وی ارتباط برقرار کرده و زبان یکدیگر را به خوبی متوجه می‌شوند.
در این مرکز که در قلب شهر قزوین واقع شده، حدود ۵۰ کودک حضور دارند که سکوت، بلندترین و تنهاترین آوای زندگی آنها است.
در این مرکز برخلاف دیگر مراکز نگهداری از کودکان که سرشار از همهمه و سرو صدای کودکانه است، دختران و پسران خردسال، در سکوتی محض، همه چیز را با اشاره دست‌های کوچک خود می خواهند، هرچند که آنها با دریافت‌های قلبی خود چیزهایی را می‌شنوند که دیگران از درک آنها ناتوانند.
ماجرای ناشنوایی و کم شنوایی هرکدام از این کودکان داستان جدایی دارد، یکی از ازدواج فامیلی والدینش، آن دیگری به خاطر حادثه و هر کدام بنا به اتفاقی دچار نقص شده‌اند.
فرقی نمی‌کند که علتش چه باشد مهم این است که در دنیای این کودکان همه چیز بی صداست و آن همه جنب و جوش شهری یا صدای زیبای طبیعت همه و همه فقط یک صدا برای آنها دارد، سکوت.

مشکلات مالی، معضل عمده ناشنوایان برای تهیه تجهیزات کمک شنوایی

مسئول مرکز روزانه توانبخشی ناشنوایان پرنیان در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: کودکان مرکز از نظر آموزشی مشکل و کمبودی ندارند ولی تنها مساله مهم در این میان هزینه‌های تامین وسایل کمک شنوایی برای خانواده‌ها است چون این کودکان در طول سال برای تهیه سمعک، باطری سمعک و سایر تجهیزات دچار مشکل می‌شوند.

فریبا نوری اظهار داشت: شیوه رفتار اعضای خانواده و جامعه در رشد عاطفی، سازگاری اجتماعی، آمادگی مهارت‌های زبانی و تحصیل کودک ناشنوا بسیار مهم و تعیین کننده است و خانواده و اجتماع باید با پذیرش واقع بینانه مشکلات افراد ناشنوا زمینه پرورش استعدادها و توانایی‌های آنها را فراهم کنند.

نوری ادامه داد: با توجه به اجرای طرح‌های غربالگری شنوایی نوزادان در سال‌های اخیر و تشخیص به هنگام کودکان دارای اختلال، در این مرکز بدون استفاده از زبان اشاره و بینایی بلکه با کلام افراد عادی با کودکان صحبت می‌شود تا روند صحبت کردن آنها درمان شود.

وی با بیان اینکه این روش شنیداری و کلامی زمینه هدایت کودکان به مدارس عادی را فراهم می‌کند، گفت:خانواده‌ها باید کودکان دچار نقص خود را از همان دوران نوزادی به این مرکز بیاورند تا رفع مشکلات گفتاری آنها بهتر و سریعتر انجام شود.

این مسئول با اشاره به حوزه فعالیت مرکز روزانه توانبخشی ناشنوایان پرنیان، گفت: این مرکز از سال ۸۶ تاسیس شده و هم اکنون با ظرفیت اسمی ۵۰ نفر، کودکان زیر ۶ سال را با درجه‌های مختلف خفیف، متوسط و شدید پذیرش کرده است.

نوری افزود: این مرکز به صورت خصوصی فعالیت می‌کند که با توجه به اینکه اکثر خانواده‌های این کودکان از اقشار ضعیف جامعه هستند بهزیستی برای هر کودک مبالغی یارانه پرداخت می‌کند.

وی، گفتار درمانی، کار درمانی، تربیت شنیداری و روانشناسی را از جمله خدمات این مرکز عنوان کرد و افزود: تمام این خدمات توسط کادر تخصصی انجام می‌شود.

۵۳۲۲ فرد کم شنوا و ناشنوا در قزوین شناسایی شده‌است

مدیرکل بهزیستی قزوین از شناسایی پنج هزار و ۳۲۲ فرد کم شنوا و ناشنوا در استان خبر داد و گفت: از این تعداد چهار هزار و ۱۱۷ تن از این اداره کل مستمری دریافت می‌کنند.

علیرضا وارثی افزود: کم شنوایی از جمله شایع‌ترین نقایص مادرزادی در زمان تولد بوده و تشخیص زودرس آن نیز به دلیل پنهان بودن قدری مشکل است بنابراین از چند سال گذشته طرح‌های غربالگری شنوایی کودکان و نوزادان به منظور شناسایی به هنگام معلولان در کشور آغاز شده است.

وی اضافه کرد: در طرح غربالگری شنوایی نوزادان طی سال گذشته با سنجش ۱۶ هزار و ۳۲۷ نفر در استان قزوین ۳۳ نوزاد مبتلا به اختلالات شنوایی شناسایی شدند.

وارثی ادامه داد:همچنین در طرح غربالگری کودکان سه تا پنج سال نیز با غربال ۲ هزار و ۷۳۱ نفر ۴۶۶ تن به مراحل تشخیصی ارجاع شده اند.

این مسئول با اشاره به خدماتی که به ناشنوایان در سطح استان ارائه می‌شود، گفت: مساعدت به کانون ناشنوایان جهت برگزاری جشن‌ها و اردوهای تفریحی- آموزشی، برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف، اعزام تیم‌های ورزشی در سطح کشور، واگذاری انواع سمعک و باطری سمعک به افراد تحت پوشش واجد شرایط و پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی به کودکان ناشنوا و کم شنوا از جمله این خدمات است.

وی اضافه کرد: همچنین خدمات توانبخشی و آموزشی برای کودکان ناشنوا و کم شنوای زیر ۱۰ سال در مرکز روزانه پرنیان و کمک موردی و کمک هزینه درمان، پرداخت هزینه رفت و آمد جهت استفاده از مراکز آموزشی و درمانی، معافیت سربازی فرزندان معلولان ناشنوا با معلولیت شنوایی شدید و عمیق و پرداخت شهریه دانشجویی به دانشجویان و کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان کم شنوا و ناشنوای تحت پوشش از دیگر خدمات سازمان بهزیستی به این افراد است.

نبود رابط ناشنوا یکی از مشکلات مهم ناشنوایان

مدیر کل بهزیستی قزوین وجود رابط ناشنوایان در هر بخش و فراگیر شدن زبان اشاره ناشنوایان را در جامعه یکی از مهمترین نیازهای این گروه، عنوان کرد و گفت: وضعیت مطلوب برای افراد ناشنوا و کم شنوا زمانی است که تمام موقعیت‌های در دسترس افرادی عادی برای آنها فراهم شود و در این میان داشتن رابط و همچنین تسلط جامعه به زبان اشاره در تعامل با ناشنوایان بسیار موثر است.

وارثی افزود:یکی از مشکلات مهم این گروه از معلولان نبود یک فرد مترجم زبان اشاره است که در بسیاری از امور اداری مانند دادگاه و دانشگاه و سایر اماکن اداری بتواند حضور یابد و مسایل ارتباطی آنها را حل کند.

وی اضافه کرد:امروزه برخورداری ناشنوایان از داشتن مترجم زبان اشاره و همچنین زیرنویس برنامه‌های تلویزیونی به عنوان یک حق بدیهی ناشنوایان و تکلیف نهادهای دولتی شناخته شده اما تا حد زیادی همچنان اجرایی نشده است.

وارثی افزود: البته انجمن ناشنوایان، رابط ناشنوا را در بخش‌های دیگر مانند دادگاه‌ها در صورت نیاز تامین می‌کند.

مدیرکل بهزیستی قزوین در ادامه یکی از مشکلات مهم جامعه ناشنوایان را در دوران بزرگسالی اشتغال عنوان کرد و گفت: البته بهزیستی علاوه بر پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت، آمادگی دارد تا به کارفرمایانی که برای این افراد اشتغال ایجاد کنند ۲۳ درصد از سهم بیمه کارفرمایی را پرداخت کند.

۳۶۰ دانش آموز دارای نقص شنوایی در قزوین تحصیل می‌کنند

رئیس آموزش و پرورش استثنایی قزوین از تحصیل ۳۶۰ دانش آموز کم شنوا و ناشنوا در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۰۰ نفر در مدارس استثنایی و ۲۶۰ نفر در قالب طرح تلفیقی فراگیر در مدارس عادی تحصیل می‌کنند.

معرفت الله احمدی افزود: آموزش و پرورش استثنایی برای آموزش این دانش آموزان، کمک هزینه ۶۰ میلیون ریالی کاشت حلزون و هشت میلیون ریالی جهت خرید سمعک را پرداخت کرده و ۴۰ معلم رابط در مدارس استثنایی و ۸۰ رابط ناشنوا را به کار گرفته است.

وی اضافه کرد: در مدارس عادی، معلمان رابط در هفته چهار ساعت حضور یافته و برای تسهیل امور آموزشی و توانبخشی دانش آموزان آموزش می‌دهند.

قزوین، سومین مرکز آموزش کودکان ناشنوا به روش شنیداری کلامی

احمدی گفت: یکی از مراکز آموزش ناشنوایان در قزوین، مرکز آموزش پیش‌دبستانی خاتون بابایی است که تمام کودکان دچار نقص ‌شنوایی از بدو تولد تا ۶ سالگی را پذیرش می‌کند.

وی ادامه داد: این مرکز پس از تهران و مشهد سومین مرکز آموزش ناشنوایان کشور است که به روش AVT یعنی شنیداری کلامی خدمات انجام می‌دهد که عامل موثری در هدایت این کودکان به سمت مدارس عادی و تحصیل در کنار همسالان خود است.

احمدی افزود: در این روش با توجه به تشخیص زودهنگام مشکل شنوایی در نوزاد، از همان ابتدا با استفاده صحیح از باقی مانده شنوایی کودک و استفاده از وسایل تقویت کننده صوتی، مهارت گوش کردن و صحبت کردن او را تقویت کرده و با تمرکز بر گفتار و گوش دادن برای حل مشکل کودک تلاش می‌شود.

رییس آموزش و پرورش استثنایی قزوین افزود: خوشبختانه این روش در چند سال اخیر موفقیت‌های زیادی داشته و توانسته زمینه هدایت تمام این کودکان را به مدارس عادی فراهم کند.

دوم تا هشتم مهرماه به نام هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا

پایان نوشتار///