آرمان شهر؛  اکرم نجفی در جلسه آموزشی دهیاران در کمیته خدمات سفر روستایی که روز دوشنبه در سالن مدیریت بحران استانداری برگزار شد اظهار داشت: نگاه دولت توجه جدی به معیشت و اقتصاد روستاهاست تا شاهد کاهش مهاجرت از این مناطق باشیم.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ درصد روستاهای استان از تسهیلات برق، ۹۰ درصد آب شرب بهداشتی، ۸۰ درصد از گاز طبیعی برخوردارند و این خدمت رسانی موجب جلب رضایت روستاییان و توزیع عادلانه امکانات شده است.

نجفی تصریح کرد: اگر به موضوع اقتصاد روستا توجه شود می‌توان به کاهش مهاجرت امیدوار بود که در این میان توجه به اشتغال می‌تواند راهکار مناسبی برای حل مشکلات این مناطق باشد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین یادآور شد: گردشگری روستایی شاید کم هزینه ترین و سریع‌ترین راهکار برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی باشد لذا اگر بتوانیم الزامات گردشگری را فراهم کنیم می‌توان شاهد رونق خوب این مناطق بود.

از ظرفیت‌های پنهان روستایی غفلت کرده ایم

وی اضافه کرد: در روستاها ظرفیت‌ها و سرمایه‌های پنهان زیادی داریم که از آنها غفلت کرده ایم که اگر به آنها توجه شود قادر خواهیم بود برنامه‌های خوبی را عملیاتی کنیم.

نجفی گفت: برای رونق گردشگری روستایی لازم است آموزش میهمانان و مسافران و نیز روستاییان را به عنوان میزبان جدی بگیریم و آنها را با آداب سفر و میهمان نوازی و نیز
صنایع دستی آشنا کنیم.

وی اظهار داشت: نظرسنجی از گردشگران روستایی، شناسایی نیازهای روستا، تداوم آموزش‌های مهارتی، دوری از رقابت در روستاها برای جذب گردشگر و تقویت روحیه هم افزایی و تعامل، توسعه اقامت گاه‌های روستایی می‌تواند به رونق گردشگری کمک کند.

نجفی بیان کرد: باید از تسهیلات دولتی برای افزایش اقامت گاه‌های بوم گردی استفاده کنیم تا متقاضیان بیشتری در این عرصه وارد شوند.

وی اضافه کرد: تشکیل ستاد نوروزی در روستاها، مناسب سازی فضای روستاهای نمونه گردشگری، توجه به بهداشت معابر، تهیه تابلوهای تبلیغاتی، توسعه بازارهای محلی برای عرضه صنایع دستی و فرهنگی سازی برای پذیرایی از گردشگران در دستور کار دهیاران قرار گیرد.

در این جلسه دهیاران ۵۰ روستای گردشگری استان برای آماده شدن و پذیرایی از مسافران نوروزی توجیه شدند.

منبع: مهر
پایان نوشتار///