آرمان شهر؛ شکر الله حاجیوند ظهر امروز در بازدید از باغ گردوی مدرن بخش کوهین استان قزوین که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار کرد: افزایش بهره وری و میانگین تولید در باغات در شرایط امروز کشور از مهم ترین دغدغه ها در حوزه باغداری است که با استفاده از شیوه های مدرن باغداری و اصلاح نژاد درختان امکان پذیر است.

وی بیان کرد: در حال حاضر باغات مدرن میوه که توانسته اند با استفاده از علم روز از پیوندهای تخصصی و شیوه کشت و داشت مناسب بهره ببرند توانسته اند تولید میوه را از نظر کیفیت و کمیت تا چندین برابر افزایش دهند.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در طرحی که امروز از آن بازدید کردیم باغ گردوی مدرن ۴۰ هکتاری با استفاده از تکنولوژی روز ایجادشده است و توانسته با ترکیبی از ارقام مختلف نژاد میوه گردو نمونه ای موفق از باغ مدرن با بهره وری بالا ایجاد کند.

حاجیوند عنوان کرد: نژاد فرنور، فرانکت، چندلر و فرنت از انواع نژاد های کشت شده در این باغ مدرن هستند که ترکیب مناسب و استفاده از انواع نژادهای با بازده بالا میتواند تولید این محصول را در هکتاری تا چندین برابر افزایش دهد.

وی گفت: بر اساس آمارها بازده تولید گردو در باغات محلی نزدیک به یک تن و در باغات مدرن بین ۸ تا ۱۰ تن بوده است و به علاوه این که کیفیت میوه نیز به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

گفتنی است این طرح کشاورزی در بخش کوهین با اعتباری ۷۰ میلیارد ریالی ایجاد شده و نزدیک به ۲۵ اشتغال مستقیم برای استان به همراه داشته است.

منبع: تسنیم

پایان نوشتار///