آرمان شهر؛ اکرم نجفی عصر چهارشنبه در نشست کارگروه تخصصی اشتغال پایدار و توسعه روستایی قزوین که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در استانداری قزوین برگزار شد،افزود: ۹۷ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات دهیاری ها هستند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: هشت درصد از دهیاران استان معادل ۵۰ نفر را بانوان تشکیل می دهند.

وی با اشاره به جایگاه روستاها در اقتصاد کشور،خاطرنشان کرد: نقش روستاییان در پیشبرد بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات بسیار مهم و اثرگذار است.

نجفی به اعتبارات تخصیص‌یافته روستاهای قزوین اشاره کرد و گفت: سال گذشته اعتبارات واریزی از محل ارزش افزوده به روستاهای دارای دهیاری استان ۷۲۴ میلیارد و ۳۴۷ میلیون و ۳۳۱ هزار ریال و روستاهای فاقد دهیاری نیز ۳۷ میلیارد و ۵۴۵ میلیون و ۵۴۷ هزار ریال بود.

وی، تصویب سند توسعه روستایی به عنوان نخستین استان کشور، به روزرسانی سامانه جامع آمار و اطلاعات روستایی، اتصال دهیاری‌های استان به شبکه دولت، پیگیری و اجرای سیاست‌های اشتغال روستایی در سطح استان و مدیریت توزیع اعتبارات و تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی بر اساس اسناد و مطالعات روستاها را بخشی از خدمات انجام شده در حوزه روستاهای استان در یک سال اخیر نام برد.

این مسئول خاطرنشان کرد: ساماندهی پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی، تجهیز سامانه مدیریت پسماند روستاهای استان، برگزاری نخستین استارتاپ روستایی منطقه یک کشور، جذب و پرداخت اعتبارات مربوط به روستاهای فاقد دهیاری و انعقاد اجرای تفاهم‌نامه سه‌جانبه دفتر روستایی با مدیریت بحران و هلال‌احمر در برای ایجاد ۲۷ خانه هلال از دیگر اقدامات و خدمات ارایه شده در حوزه روستایی در استان قزوین بوده است.

وی به تفاهم‌نامه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بنیاد علوی و بانک سینا برای کمک به طرح‌های اقتصادی روستایی اشاره و گفت: سال گذشته ۸۴ طرح مصوب با ۳۹۸ میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافت که به‌علت تاخیر در پرداخت یارانه سهم دولت و مشکلات اقتصادی تاکنون ۱۸ درصد آنها یعنی ۱۵ طرح به میزان ۱۴۳ میلیارد ریال محقق شده است.

نجفی، سهم اعتبارات استان را از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را یک هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: اعتبارات تخصیص یافته تاکنون ۹۳۷ میلیارد ریال و میزان پرداخت شده نیز تاکنون یک هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال بوده است.

به گفته وی، با پرداخت این میزان تسهیلات ارائه شده سه هزار و ۲۴۸ فرصت شغلی در روستاهای استان ایجاد شده است.

این مسوول به تفاهم نامه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بنیاد برکت و بانک پارسیان نیز اشاره کرد و گفت: از محل اعتبارات این تفاهم نامه، ۶۱ طرح به ارزش ۳۲۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال در استان معرفی شد که به ۶ طرح به میزان ۲۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال با اشتغالزایی ۵۳ فرصت شغلی محقق شد.

استان قزوین دارای ۸۲۴ روستا و ۶۳۰ دهیاری است.

براساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۳۳۶هزار و ۹۰۴ نفر در روستاهای استان قزوین زندگی می کنند.

منبع: ایلنا

پایان نوشتار///