آرمان شهر؛ داراب بیرانوندی در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به این‌که هفته اول تیرماه، هفته صرفه‌جویی آب است، تصریح کرد: یکپارچه‌سازی آب و فاضلاب شهری و روستایی به‌منظور پاسخگو بودن و چابک‌سازی خدمات در حال انجام است که در این میان پنج استان ازجمله قزوین به این طرح پیوسته‌اند.

وی افزود: در آب و فاضلاب استان قزوین ۳۰۴ هزار مشترک شهری داریم؛ ۲۶ شهر را تحت پوشش قرار داده‌ایم، ۸۱ میلیون مترمکعب آب تولیدی از ۶۲ حلقه چاه در سطح استان توزیع می‌شود، همچنین ۶۹۹ روستا بالای ۲۰ خانوار درنهایت ۲۸۵ هزار نفر تحت پوشش این شرکت قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین بیان کرد: طول شبکه روستایی چهار هزار و ۲۰۰ کیلومتر و دو برابر شهری است که به علت پراکندگی حجم آن بالاتر از خدماتی است که در سطح شهر انجام می‌شود، همچنین ۸۹ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش آب و فاضلاب استان قرار گرفتند که ۸۵ درصد بهره‌مند از آب شرب هستند.

وی یادآور شد: درواقع روستاهایی که ۷۰ درصد تأسیسات آب‌رسانی آن‌ها نو باشد می‌گوییم بهره‌مند از آب هستند، میزان آن در استان قزوین ۱۰ درصد بالاتر از متوسط کشوری است و در سال جاری سه روستای قشلاق، نیکویه و بکندی نیز از این خدمات برخوردار و تصفیه‌خانه آن‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

بیرانوندی خاطرنشان کرد: ۶۴ درصد جمعیت شهری نیز تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار دارند، سال گذشته باوجود همه مشکلات بحث لوله و اتصالات و موضوع شبکه‌ها آب و فاضلاب مطرح شد که طی آن هزار و ۶۰۰ اصلاح، بازسازی و انتقال داشتیم که کم‌نظیر بود. همچنین ۴۲ کیلومتر اصلاح و بازسازی انجام خطوط انتقال باهدف کاهش هدر رفت آب در شهر و ۱۸ کیلومتر نیز در روستاها کارشده است.

وی افزود: ۶۱ حلقه چاه جدید و ۲۱ هزار مترمکعب مخزن آب هوایی و زمینی در سال ۹۷ احداث شد و همچنین ۱۱۸ کیلومتر شبکه آب روستایی و ۴۲ کیلومتر شبکه آب شهری مورد اصلاح، ترمیم و بازسازی قرار گرفت.

در سامانه کنترل از راه دور میزان مصرف آب جزو سه استان کشور هستیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین تأکید کرد: تاکنون سامانه کنترل از راه دور در ۲۵ شهر فعال شدند که ما در این حوزه جزو سوم استان کشور هستیم که به‌صورت کنترل از راه دور انتقال و میزان مصرف آب کنترل می‌شود، ۹۷ درصد شهرها تحت پوشش این سامانه قرار دارند.

وی افزود: اعتباراتی که در سال گذشته تخصیص داده شد ۸۳ میلیارد تومان بود که برای اصلاح و بازسازی شبکه آب و مشترکین جدید و آب‌رسانی هزینه شده است، ۲۲۰ پروژه فعال در سطح شهرها و روستاهای استان قرار دارد که بیش از ۵۰ درصد این اعتبارات از ردیف ملی جذب‌شده است، در سال ۹۸ نیز برنامه‌های مختلفی در حوزه اصلاح و بازسازی و افزایش جمعیت تحت پوشش و آب‌رسانی به روستاهای استان داریم.

هدر رفت آب در روستاها بیش از ۳۶ درصد است


بیرانوندی تأکید کرد: یکی از معضلات ما هدر رفت آب است به‌طوری‌که سال گذشته هزار و ۱۰۰ انشعاب غیرمجاز شناسایی و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جریمه شدند، با توجه به کمبود آب و مشکلات می‌توان گفت که یک انشعاب غیرمجاز ۴۰ انشعاب مجاز را به چالش می‌کشاند به این پرونده‌ها رسیدگی و اغلب آن‌ها مجوزهای لازم را دریافت کردند.

وی عنوان کرد: هدر رفت آب شهری ۱۸ درصد و در روستاها بیش از ۳۶ درصد است، این تأسف‌بار است که در مناطقی مانند بوئین‌زهرا که با مشکل کم‌آبی روبه‌رو هستیم هدر رفت آب نیز بالاست، در مناطق سردسیر مانند آوج نیز انتظار می‌رود آب کمتری مصرف شود اما با بیشترین مصرف روبه‌رو هستیم و ۷۹ درصد مشترکین آوج بیشتر از الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند چراکه در این منطقه قیمت آب نسبت به قزوین کمتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین یادآور شد: الگوی مصرف در بین مردم تغییر کرده است به‌طوری‌که سال گذشته سه درصد مشترکین با مصرف بالای ۲۰ کیلومتر به زیر ۲۰ کیلومتر آمدند و ۶۰ درصد مشترکین شهری نیز زیرالگوی مصرف و کمتر از ۱۵ کیلومتر مکعب آب مصرف می‌کنند، در شهر قزوین این میزان ۶۶ درصد است.

وی عنوان کرد: از خردادماه تا پایان شهریورماه سال جاری نیز طرح تشویقی داریم و به افرادی که کمتر از الگوی مصرف از آب استفاده کنند مورد تشویق همچنین برای مصرف زیاد موارد تنبیهی و افزایش تعرفه اعمال می‌شود، در آینده نزدیک تصفیه‌خانه محمودآباد با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری می‌رسد که خبر خوشی برای مردم و رسانه‌ها است.

منبع: ایسنا

پایان نوشتار///